Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Podsumowanie "Bajkowych podróży"

30-11-2018

W świat baśni przenieśli się uczestnicy imprezy andrzejkowej, która odbyła się w czwartek 29 listopada w Zespole Szkół Specjalnych w Matczynie. W zabawie wzięli udział podopieczni Stowarzyszenia Integracji Osób z Upośledzeniem Umysłowym "Oligus", uczniowie ZSS, a także podopieczni Powiatowego Ośrodka Wsparcia dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi i DPS w Matczynie.

Wróżbom i tańcom towarzyszyło wręczenie nagród w konkursie plastycznym pod hasłem "Bajkowe podróże", który był podsumowaniem całego cyklu zajęć i wycieczek pod tym samym tytułem, zrealizowanego przez stowarzyszenie "Oligus" dzięki wsparciu Powiatu Lubelskiego.
 
Za przygotowanie konkursowych propozycji jury nagrodziło kolejno - Malwinę Jagitkę z klasy III gimnazjum ZSS, Zofię Tkaczyk z Dziennego Centrum Aktywizacji i Pawła Brewczaka z POW w Matczynie. Kolejnych 18 autorów otrzymało wyróżnienia.
 
Podczas czwartkowego spotkania wręczały je Magdalena Filipek-Sobczak z zarządu Powiatu Lubelskiego, dyrektor ZSS przy DPS w Matczynie Renata Rejnowska i prezes Stowarzyszenia Integracji Osób z Upośledzeniem Umysłowym "Oligus" Aneta Frąk-Tuziemska.
 
Pokonkursową wystawę będzie można oglądać w Miejskim Domu Kultury w Bełżycach, a podsumowaniu plastycznych zmagań towarzyszyła, zabawa andrzejkowa z wróżbami i konkursami, którą przygotowali wolontariusze ze Szkoły Podstawowej w Matczynie z opiekunem Anną Pietrzak.
 
"Bajkowe podróże" rozpoczęły się w październiku, gdy ponad 40-osobowa grupa podopiecznych i opiekunów z Matczyna pojechała na wycieczkę do Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie. Oprócz zwiedzania muzeum bajki, uczestnicy eskapady obejrzeli spektakl "Mała Syrenka" i bajki w muzealnym kinie, a także wzięli udział w warsztatach teatralnych oraz zajęciach pod nazwą "Łyżeczka miodu". - Była to ciekawa wyprawa, ponieważ poznawanie zasobów tej placówki odbywa się poprzez zapach, dźwięk, obraz i ruch. Dla naszych podopiecznych była to jednodniowa wizyta w swoistej Sali Doświadczania Bajkowego Świata, dostosowanej do potrzeb osób o różnych dysfunkcjach. Dla wielu było to też jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu, szczególnie cenne dla osób na wózkach, które rzadko biorą udział w takich wyjazdach, a dla wszystkich bardzo efektywna forma rehabilitacji - podsumowują organizatorzy wyjazdu.
 
Powrót