Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Podpisanie umowy między Instytutem Elektrotechniki, Starostwem Powiatowym, a Zespołem Szkół Techniki Rolniczej w Piotrowicach

25-02-2020

W poniedziałek, dn. 24.02.2020 r. w Starostwie Powiatowym w Lublinie została podpisana umowa pomiędzy Instytutem Elektrotechniki w Warszawie, Powiatem Lubelskim a Zespołem Szkół Techniki Rolniczej im. W. Witosa w Piotrowicach.

Dzięki temu w szkole w Piotrowicach powstanie pracownia konstrukcyjno-wdrożeniowa Instytutu Elektrotechniki, w której uczniowie będą mogli zdobyć doświadczenie w zakresie konstrukcji pojazdów elektrycznych i hybrydowych.
 
Starosta Lubelski Zdzisław Antoń podkreśla, iż szansą na przetrwanie ponadpodstawowych szkół powiatowych jest budowanie silnej marki, wyróżniającej szkołę pod względem możliwości rozwoju, które otworzą absolwentom drzwi kariery    i bezproblemowego zatrudnienia.
 
- Chcemy, by każda z naszych szkół była znana z nowoczesnych kierunków kształcenia uczniów. – dodaje Wicestarosta Lubelski, Andrzej Chrząstowski - W Bełżycach powstaje klasa o profilu programista-informatyk, w Niemcach utworzone zostaną klasy przygotowujące kadrę do pracy w otwierającym się zakładzie automotive.
 
Dyrektor Instytutu Jacek Szczot otwarcie mówi o wybraniu lokalizacji projektu - Placówka w Piotrowicach została wybrana   z kilku powodów. Jej zaletą jest niewątpliwie lokalizacja - znajduje się ona w bliskiej odległości od Lublina oraz najważniejszych węzłów komunikacyjnych. Placówka w Piotrowicach posiada ponad pięćdziesięcioletnią tradycję. Kolejnym plusem jest posiadanie przez szkołę bogatego zaplecza, które w przyszłości zostanie wykorzystane przez pracownię. Chcę tworzyć miejsca pracy tam, gdzie są ludzie, fachowcy, a na wschodzie Polski jest ich bardzo dużo. W naszej centrali bardzo wielu pracowników pochodzi z województwa lubelskiego, ale nie wszyscy chcą pozostać w stolicy. Stąd koncepcja, aby rozwijać ośrodki zamiejscowe, właśnie tam, skąd pochodzą fachowcy. - Chcemy otworzyć również przy tym biurze pracownię odnawialnych źródeł energii. Jeżeli młodzież przekona się, że może podjąć pracę również w instytucjach badawczych to jesteśmy na taką młodzież otwarci. - dodaje.
 
- Współpraca między szkołą a Instytutem będzie polegała głównie na tym, że młodzież będzie mogła odbywać tam praktyki. - mówi Janusz Baran, dyrektor Zespołu Szkół Techniki Rolniczej im. W. Witosa w Piotrowicach - Młodzież będzie korzystała z praktyk, czy to w Piotrowicach czy w Instytucie Elektrotechniki w Warszawie. Myślę, że nasi uczniowie na bieżąco będą mogli podglądać pracę pracowników Instytutu badawczego w Piotrowicach. Takie doświadczenia spowodują, że będą mogli podjąć pracę w najnowocześniejszych zakładach samochodowych czy mechaniki rolniczej.
 
Pracownia Instytutu Elektrotechniki w Piotrowicach ma zacząć działać pod koniec marca. Obecnie trwa remont pomieszczeń.
Powrót