Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Po sesji o drodze i wyborach

21-08-2014

Chociaż nie było tego we wcześniejszych planach, jeszcze w tym roku droga powiatowa Sobianowice - Pliszczyn w powiecie lubelskim zostanie przebudowana.

Podczas sesji w środę 20 sierpnia radni zapisali w budżecie pieniądze na inwestycję, która będzie realizowana w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. 
 
Chodzi o modernizację odcinka o długości około 4,5 kilometra. Inwestycję formalnie będzie realizować Gmina Wólka, a jej partnerem będzie Powiat Lubelski. To właśnie samorząd gminny złożył wniosek o środki z NPPDL, który pierwotnie nie został zaakceptowany do dofinansowania, ale po rozstrzygnięciu przetargów na inne inwestycje pojawiły się oszczędności, których część zostanie przeznaczona na kolejną drogę w powiecie lubelskim. Szacowany koszt robót to około 1 miliona 600 tysięcy złotych, z czego połowa będzie pochodzić z budżetu państwa, a resztę zapewnią samorządy gminny i powiatowy. - Podczas dzisiejszej sesji w budżecie zabezpieczyliśmy na udział własny 400 tysięcy złotych. W ten sposób chcemy wywiązać się z porozumienia o przekazaniu tego zadania Gminie Wólka, zawartego jeszcze w ubiegłym roku - mówi Informacyjnej Agencji Samorządowej starosta lubelski Paweł Pikula. Jego zdaniem inwestycja powinna być zrealizowana do końca października.
Podczas środowej sesji Rada Powiatu w Lublinie zmieniła też uchwałę, dotyczącą liczby radnych, wybieranych w poszczególnych okręgach. - Od ostatnich wyborów zmieniła się liczba mieszkańców i tak zwana norma przedstawicielstwa na statystyczny mandat. Zgodnie z sugestiami komisarza wyborczego zadecydowaliśmy, że w okręgu nr 2, do którego należą gminy Strzyżewice, Jabłonna i Głusk, gdzie dotąd było wybieranych 4 radnych, teraz będzie ich 5. Natomiast w okręgu nr 5, czyli gminach Konopnica i Wojciechów, mieszkańcy będą wybierać nie 4 a 3 radnych - informuje starosta Pikula. Liczba radnych w pozostałych okręgach oraz ich granice nie zmieniają się, co oznacza, że Rada Powiatu w Lublinie nadal będzie liczyć 27 członków, a najbliższe wybory samorządowe mają się odbyć w połowie listopada tego roku. 
 
Powrót