Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Pierwszy Konwent Powiatów Województwa Lubelskiego nowej kadencji

16-12-2014

Uprzejmie informujemy, że w dniu 16 grudnia 2014 r. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Lublinie odbył się pierwszy w nowej kadencji Konwent Powiatów Województwa Lubelskiego. Jednym z głównych elementów posiedzenia był wybór nowych władz. Przewodniczącym Konwentu po raz trzeci został wybrany starosta lubelski - Paweł Pikula, a w prezydium znaleźli się również: Tadeusz Łazowski – starosta bialski, Zenon Rodzik – starosta opolski, Henryk Matej – starosta zamojski, oraz Andrzej Romańczuk – starosta włodawski.

Oprócz wyboru władz, starostowie dyskutowali o kontraktowaniu świadczeń szpitalnych na 2015 rok, a punktem wyjścia do debaty było wystąpienie pełniącego obowiązki dyrektora Lubelskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzeja Kowalika. Z przedstawionych przez niego informacji wynika, że nie ma zagrożenia, by 1 stycznia któryś ze szpitali powiatowych nie miał podpisanego kontraktu na przyszły rok. Negocjacje NFZ z przedstawicielami poszczególnych placówek są finalizowane, a wartość umów będzie zbliżona do tegorocznych.

Część dyskusji była poświęcona wprowadzanemu od Nowego Roku tak zwanemu pakietowi onkologicznemu. Wprawdzie dotyczy on przede wszystkim lekarzy rodzinnych, ale w województwie lubelskim zainteresowanych świadczeniem takich usług jest także kilka, spośród ponad 20, szpitali powiatowych. Ostateczne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły, ponieważ dyrektorzy tych placówek mają wątpliwości czy będą w stanie spełnić wszystkie, bardzo wysokie warunki techniczne i formalne oraz czy będzie to dla nich uzasadnione ekonomicznie.

Powrót