Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Pierwsze takie spotkanie w Matczynie

25-04-2012

Przedstawiciele środowiska pomocy społecznej z województwa lubelskiego spotkali się we wtorek 24 kwietnia w Domu Pomocy Społecznej w Matczynie. Największą reprezentację miały placówki z powiatu lubelskiego, ale nie zabrakło także pracowników domów pomocy społecznej, środowiskowych domów samopomocy i ośrodków pomocy społecznej z innych powiatów.

Spotkanie ma kilkunastoletnią tradycję, odbywa się zazwyczaj w okresie świąt wielkanocnych i jest organizowane w różnych placówkach opieki społecznej. Z inicjatywy Duszpasterza Pracowników Pomocy Społecznej księdza dr Waldemara Sądeckiego po raz pierwszy odbyło się ono w DPS w Matczynie.

Świąteczny nastrój przypomnieli gościom podopieczni Powiatowego Ośrodka Wsparcia w Matczynie. Osoby z niepełnosprawnością intelektualną, które systematycznie biorą udział w prowadzonych w tym ośrodku zajęciach, pod okiem terapeutów przygotowały przedstawienie poświęcone tradycjom wielkanocnym. Do minionych niedawno świąt nawiązały również mieszkanki DPS-u, które czytały wiersze o tematyce wielkanocnej.

Uczestnicy spotkania obejrzeli też film, promujący Dom Pomocy Społecznej w Matczynie oraz zwiedzili placówkę. – Większość zaproszonych gości przyznała, że była w naszym domu po raz pierwszy, dlatego tym bardziej cieszy nas, że mogliśmy pokazać możliwości, którymi dysponujemy – mówi dyrektor DPS w Matczynie Eliza Pielacha.

Jednym z miejsc, które zrobiło na zwiedzających największe wrażenie była tak zwana Sala Doświadczania Świata, czyli pomieszczenie w którym osoby z głębszą niepełnosprawnością intelektualną są poddawane różnorodnym bodźcom, umożliwiającym poznawanie świata zewnętrznego poprzez zmysły wzroku, dotyku i słuchu. Terapia tego rodzaju rozwija integrację sensoryczną i korzystnie wpływa na procesy poznawcze. Sala jest także miejscem do odprężenia i relaksu, wyzwala zadowolenie, zwiększa poczucie bezpieczeństwa, pozwalając pokonać lęk. Elementami wyposażenia są m.in.: suchy basen z piłeczkami, podgrzewany materac wodny, lustrzana kula, kolumna wodna, wąż ze światłowodów, lampa ultrafioletowa, zestaw do odtwarzania muzyki relaksacyjnej czy emiter zapachów. Sala sprawia wrażenie odmiennego i fascynującego świata, nic więc dziwnego, że bardzo chętnie korzystają z niej nasi mieszkańcy – tłumaczy dyrektor Pielacha i podkreśla, że je st to jedna z nielicznych tak dobrze wyposażonych tego typu sal w domach pomocy społecznej w regionie.

Świątecznemu spotkaniu towarzyszyła wystawa prac plastycznych, wykonanych przez uczestników konkursu, zorganizowanego przez Zespół Szkół Specjalnych przy DPS w Matczynie. Prace zostały pokazane publicznie po raz pierwszy, ponieważ oficjalne podsumowanie konkursu odbędzie się dopiero za kilka dni.

Oprócz przedstawicieli domów pomocy we wtorkowej uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz wojewódzkich i powiatowych oraz organizacji pozarządowych. Byli wśród nich m.in.: starosta lubelski Paweł Pikula, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego Tomasz Włodek, burmistrz Bełżyc Ryszard Góra, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Aleksandra Warmińska, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lublinie Aneta Łońska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie Dorota Gąsior, a także Alicja Jankiewicz z Lubelskiego Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych oraz Marian Krawiec z Lubelskiego Stowarzyszenia Organizatorów Pomocy Społecznej.

Organizatorami spotkania byli: starosta lubelski, dyrektor DPS w Matczynie i duszpasterz pracowników pomocy społecznej.
Powrót