Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Patriotyczne Wiktorie 2012

19-11-2012

Piotr Deptuła z Gimnazjum nr 2 w Niedrzwicy Kościelnej zdobył Grand Prix tegorocznego Powiatowego Festiwalu Piosenki Patriotycznej w Krężnicy Jarej.

W jubileuszowej, bo organizowanej po raz dziesiąty, edycji tej imprezy, w sobotę 17 listopada w Szkole Podstawowej im. Żołnierzy - Bohaterów Armii Krajowej, wystąpiło prawie 80 młodych artystów. Laureat Grand Prix został doceniony za wykonanie utworu "Czerwone maki". Pozostali artyści śpiewali zarówno tradycyjne pieśni wojskowe i wojenne, jak również współczesne piosenki patriotyczne. Były to m.in.: "Wrócą chłopcy z wojny", "Szare Szeregi", "Powrócisz tu", "Biały krzyż" czy "Kocham Cię Polsko". Jury oceniało występy oddzielnie w kategoriach solistów i zespołów, przyznając Złote, Srebrne i Brązowe Wiktorie. Wyłonienie laureatów nie było łatwe., bo zdaniem jurorów, poziom tegorocznych występów był bardzo wysoki.
Wśród najmłodszych wokalistów z klas I - III szkół podstawowych pierwszą nagrodę otrzymała Antonina Matysek z SP w Krężnicy Jarej, drugą - Patrycja Rusinek z SP w Mariance, a trzecią - Gabriela Celińska z SP w Gręzówce w powiecie łukowskim. W kategorii solistów ze starszych klas szkół podstawowych Złotą Wiktorię jurorzy przyznali Wiktorii Fryc z SP w Niedrzwicy Dużej, srebrną odebrała Marcelina Błasik z SP w Krężnicy Jarej, a brązową ex aequo - Natalia Choina z SP w Czółnach i Monika Stępniewska z SP Gręzówce.  Spośród gimnazjalistów jury postanowiło nagrodzić Alicję Matwiejczyk z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Lublinie, Natalię Pieńkowską z Gimnazjum nr 3 w Krężnicy Jarej oraz Aleksandrę Płazę z Gimnazjum nr 1 w Bychawie. "Złotą Wiktorię" w kategorii zespołów z klas I - III szkół podstawowych odebrały "Małe Wiolinki" z Krężnicy Jarej, a srebrną grupa z Zemborzyc Tereszyńskich. Brązowej nie przyznano.
Pierwszą nagrodą, wśród zespołów z klas IV - VI szkół podstawowych i gimnazjów, jurorzy docenili grupę z Gimnazjum nr 1 w Niedrzwicy Dużej, drugą otrzymał zespół SP w Niedrzwicy Dużej, a trzecią grupa z SP w Mariance. Ponadto jury przyznało dwa wyróżnienia, po jednym dla solisty i zespołu. Odebrali je Damian Antoń z Gimnazjum nr 1 w Niedrzwicy Dużej, a także połączona grupa uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum nr 3 w Krężnicy Jarej oraz Gimnazjum nr 2 w Niedrzwicy Kościelnej. Członkowie jury mają nadzieję, że zgodnie z tradycją, za rok młodzi artyści wykażą się jeszcze większymi zdolnościami wokalnymi. Organizatorem festiwalu była Szkoła Podstawowa im. Żołnierzy - Bohaterów Armii Krajowej, a jego patronami honorowymi: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Starostwo Powiatowe w Lublinie i wójt Gminy Niedrzwica Duża.
Powrót