Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Pamięci Garbowskich lotników

17-05-2012

Pochodzący z Garbowa i okolic piloci, którzy w latach 1940 – 1945 walczyli w polskich siłach powietrznych na zachodzie, będą mieć swój pomnik i pamiątkową tablicę. Oficjalne ich odsłonięcia odbędzie się w niedzielę 20 maja.

Uroczystość rozpocznie o 10.30 msza święta w kościele pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego w Garbowie. Godzinę później odbędzie się odsłonięcie pomnika i tablicy upamiętniającej pięciu lotników, walczących w dywizjonach Polskich Sił Powietrznych podczas II wojny światowej. Pomnik to kamień wysokości około 2 metrów, w który wmurowano marmurową tablicę ku czci garbowskich pilotów. Uczestnicy niedzielnych uroczystości złożą pod nim wieńce i kwiaty, a potem wezmą udział w apelu poległych oraz obejrzą pokazy lotnicze w wykonaniu zespołu akrobacyjnego „Biało-czerwone Iskry” i paradę wojskową Kompanii Reprezentacyjnej Sił Powietrznych RP.

Po części oficjalnej na placu przy starej szkole odbędzie się piknik rodzinny. W programie m.in.: koncert patriotycznych i wojskowych melodii w wykonaniu Orkiestry Sił Powietrznych z Dęblina, a także występy młodzieży z gimnazjum w Garbowie i Przybysławicach, Zespołu Tańca Nowoczesnego „Volumen” i Ludowego Zespołu Tanecznego z Bogucina.

Uroczystościom będą towarzyszyć wystawy „Polscy lotnicy w obronie Wielkiej Brytanii” i „Lotnicy ziemi garbowskiej”, promocje książki „Lotnicy ziemi garbowskiej” i innych wydawnictw o tematyce lotniczej oraz prezentacja umundurowania i wyposażenia lotników Polskich Sił Powietrznych z okresu II wojny światowej przez Grupę Historyczną Lotnictwa Polskiego z Kocka i Końskiego.

Patronami honorowymi wydarzenia są: Dowódca Sił Powietrznych, wojewoda lubelski i marszałek województwa lubelskiego, a udział w uroczystościach zapowiedzieli m.in. przedstawiciele Ambasady Wielkiej Brytanii w Polsce i kombatanci lotnictwa.

W latach II wojny światowej w Polskich Siłach Powietrznych w Wielkiej Brytanii walczyło i wykonywało loty bojowe nad Europą pięciu lotników z Ziemi Garbowskiej. Dwaj z nich: Wojciech Kołaczkowski z Moszenek i Józef Wójcik z Garbowa, byli absolwentami Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie natomiast Tadeusz Świdziński z Garbowa-Cukrowni, Jakub Bargiełowski z Garbowa i Bolesław Wejman z Zagród to absolwenci Szkoły Podoficerów Lotnictwa dla Małoletnich w Bydgoszczy i Krośnie.

Porucznik Wójcik – pilot Dywizjonów Bombowych 301 i 300 oraz sierżant Wejmana – pilot Dywizjonu Myśliwskiego 317, zginęli. Pierwszy poległ w trakcie lotu bojowego nad Kilonią i nawet nie ma grobu, natomiast drugi zginął już po wojnie w wypadku lotniczym na terenie Wielkiej Brytanii. Kolejni: major Kołaczkowski – dowódca Dywizjonu 303 oraz I i II Skrzydła Myśliwskiego, sierżant Bargiełowski – pilot Dywizjonów 315 i 303, a także starszy sierżant radiooperator Świdziński z Dywizjonu Bombowego 300 i Dywizjonu Transportowego 301, po wojnie pozostali na obczyźnie. Wszyscy już nie żyją.

Wymienieni lotnicy byli uhonorowani odznaczeniami bojowymi oraz polskimi i brytyjskimi odznaczeniami państwowymi. Czterem z nich nadano Srebrny Krzyż Orderu Virtuti Militari, a wszystkim – Krzyż Walecznych.

Juz dzisiaj zapraszamy!

Wiecej o lotnikach Ziemi Garbowskiej - tutaj.


Powrót