Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Ostatnia mammografia

25-11-2013

Mieszkanki powiatu lubelskiego będą mieć ostatnią w tym roku okazję skorzystania z bezpłatnych badań mammograficznych.

 Specjalny ambulans, w którym będą one wykonywane, odwiedzi cztery gminy: Niedrzwicę Dużą, Bychawę, Jastków i Niemce.Badania są planowane na pierwsze dni grudnia, ale by uniknąć kolejek trzeba się wcześniej zarejestrować.
 
Można to zrobić telefonicznie pod numerem: 58 666 2 444 lub 080 007. 2 i 3 grudnia mammobus będzie do dyspozycji pacjentek w Niedrzwicy Dużej przy Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji przy ul. Lubelskiej 10.
3 grudnia badania będą wykonywane także w Bychawie przy Szpitalu Powiatowym przy ul. Piłsudskiego 28. Dzień później ambulans stanie w Jastkowie przy Szkole Podstawowej przy al. Warszawskiej 43, a 5 grudnia w Niemcach przy Ochotniczej Straży Pożarnej przy ul. Różanej 10.
 
--- Propozycja jest kierowana do pacjentek w wieku od 50 do 69 lat, ponieważ to w tej grupie wiekowej jest notowany największy wzrost zachorowań na nowotwór złośliwy, jakim jest rak piersi. Organizatorzy zapraszają szczególnie panie, które urodziły się w 1944 roku, ponieważ jest to dla nich ostatnia okazja skorzystania z badań w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
 
Pacjentki nie muszą mieć żadnych skierowań. Wystarczy, że zabiorą ze sobą dowód osobisty i zdjęcia poprzednich mammografii, które pomogą w postawieniu jak najbardziej skutecznej diagnozy. Z danych Lubelskiego Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi wynika, że do końca października na mammografię zgłosiło się 47,12 procent pacjentek z Lubelszczyzny. W powiecie lubelskim wskaźnik ten wynosi 49,40 procent. 
Powrót