Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Orkiestrowa gala w Bychawie

12-06-2012

„Jest w orkiestrach dętych jakaś siła”, która powoduje, że od 13 lat do Bychawy zjeżdża po kilkanaście zespołów z całej Lubelszczyzny. Tak było również w niedzielę 10 czerwca podczas tegorocznej „Gali orkiestr dętych”, organizowanej przez Zespół Szkół im. A. Kwiatkowskiego.

W bychawskim amfiteatrze wystąpiło w sumie około 400 muzyków z 11 zespołów. Były to orkiestry z: Borzechowa, Łomaz, Białowoli, Końskowoli, Strzyżewic, Niedrzwicy Dużej, Lubartowa, Bychawy, Krasnegostawu, Leśniowic i z Chełma.

Przez wiele lat impreza miała formę konkursu, ale od dwóch lat jest przeglądem tego typu zespołów z całego województwa. – To zwiększyło zainteresowanie zarówno wśród publiczności, jak i wykonawców, którzy bez konkursowego stresu mogą swobodnie prezentować swój repertuar i umiejętności – mówi pomysłodawca gali, dyrektor ZS w Bychawie Henryk Dudziak.
Celem imprezy jest umożliwienie muzykom zaprezentowania się, wymiany doświadczeń, a także zainspirowania nowych członków do grania na instrumentach dętych oraz popularyzacja specyficznego rodzaju muzyki. Według dyrektora Dudziaka repertuar tego typu zespołów w ostatnich latach bardzo się zmienił. – Obecnie większość z nich gra światowe standardy muzyki rozrywkowej, które są bardzo popularne i lubiane przez publiczność – dodaje Henryk Dudziak.

 Wszystkie zespoły otrzymały puchary i nagrody finansowe, które wręczali m.in. starosta lubelski Paweł Pikula i poseł Jan Łopata. W tym roku po raz pierwszy, nagrody finansowe, ufundowane przez burmistrza Bychawy, otrzymali także wszystkich kapelmistrzowie.
 Swoje wyróżnienie przyznała także publiczność, która za najsympatyczniejszą uznała orkiestrę z Borzechowa i to jej członkowie otrzymali nagrodę specjalną, czyli „Bychawską podkowę”.
Poza przeglądem orkiestr, podczas niedzielnej gali zaprezentowały się również formacje taneczne Nałęczowskiego Ośrodka Kultury, Bychawskiego Centrum Kultury, Centrum Kultury i Promocji Gminy Strzyżewice, a także kapela z Batorza i grupa taneczna TKS LIDER z Lublina.

Imprezie towarzyszył turniej piłki nożnej, szachów i warcabów, ogród zabaw dla dzieci oraz wystawa fotografii otworkowej BCK „Światłem rysowane”.

Galę orkiestr dętych w Bychawie sfinansowano ze środków: Urzędu Marszałkowskiego, Powiatu Lubelskiego, Miasta i Gminy Bychawa, a także Zespołu Szkół im. A. Kwiatkowskiego w Bychawie i sponsorów.
Powrót