Odsłonięcie pomnika ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie

22-01-2015

Dzisiaj o godzinie 14 odbyło się uroczyste odsłonięcie i poświęcenie pomnika upamiętniającego ofiary Wielkiego Głodu na Ukrainie w latach 1932-33.

W uroczystości  wzięli udział: Paweł Pikula Starosta Lubelski, Artur Walasek Wicemarszałek Województwa Lubelskiego, Wojciech Wilk Wojewoda Lubelski, Krzysztof Żuk Prezydent Miasta Lublin, Andrij Deszczyca Ambasador Ukrainy w Polsce i inni.

Powodem Wielkiego Głodu na Ukrainie była przymusowa kolektywizacja rolnictwa w ZSRR i polityka terroru i zastraszania prowadzona przez Józefa Stalina. Według różnych szacunków w jego wyniku zginęło od trzech do siedmiu milionów ludzi. Rządy lub parlamenty 26 państw, w tym Polski, Wielki Głód oficjalnie uznały za ludobójstwo. W 2008 roku w specjalnej rezolucji sprzeciwiła się temu natomiast Duma Federacji Rosyjskiej.