Obchody 70 rocznicy zakończenia II wojny światowej

08-05-2015

Równo 70 lat temu Niemcy podpisały bezwarunkową kapitulację, która kończyła trwającą od 1 września 1939 roku II wojnę światową. Na mocy ustawy Sejmu RP z kwietnia 2015 r., od tego roku Narodowy Dzień Zwycięstwa jest obchodzony 8 maja, w miejsce dotychczasowego Dnia Zwycięstwa i Wolności ustanowionego w 1945 r., a obchodzonego 9 maja. Oficjalne uroczystości 70-lecia odbyły się dzisiaj na Placu Litewskim w Lublinie.

Obchody 8 maja 2015 r. rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w kościele garnizonowym odprawioną w intencji poległych, pomordowanych i zmarłych w wyniku działań II wojny światowej. Następnie zgromadzeni udali się na Plac Litewski by oddać hołd poległym i złożyć kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza.

W uroczystościach udział wzięły władze, żołnierze, kombatanci, przedstawiciele lubelskich szkół oraz mieszkańcy miasta, chcący oddać hołd walczącym w obronie Ojczyzny. Powiat Lubelski reprezentował Członek Zarządu Powiatu w Lublinie p. Dariusz Gajo.