Obchody 224. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

03-05-2015

Podniesienie flagi narodowej, odegranie hymnu, salwa honorowa i składanie wieńców pod pomnikiem Konstytucji 3 Maja. Mieszkańcy Lublina tłumnie przyszli na Plac Litewski, aby wspólnie uczestniczyć w lubelskich obchodach Święta Narodowego.

Tegoroczne uroczystości 224. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja zainaugurowała uroczysta sesja Rady Miasta Lublin w Trybunale Koronnym, podczas której odczytana została przez Wojewodę Lubelskiego Odezwa Komitetu Honorowego Obchodów Święta Narodowego Trzeciego Maja. Następnie po Mszy Świętej w intencji Ojczyzny, odprawionej przez metropolitę lubelskiego abp Stanisława Budzika w Archikatedrze, nastąpił przemarsz na Plac Litewski, gdzie oddano hołd walczącym o wolność Polski i przygotowano szereg atrakcji dla rodzin. Tam, po odegraniu Hymnu Narodowego, podniesieniu flagi państwowej na maszt i wysłuchaniu apelu pamięci przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, delegacje instytucji, organizacji, partii politycznych i służb złożyli kwiaty pod pomnikiem Konstytucji 3 Maja. Starostwo Powiatowe w Lublinie reprezentował Starosta Lubelski Paweł Pikula oraz Przewodniczący Rady Powiatu w Lublinie Antoni Skrabucha.

Uroczystości uświetnił koncert orkiestry wojskowej i występ Zespołu Tańca Ludowego UMCS. Ponadto na zakończenie części oficjalnej obchodów odbyła się defilada kompanii honorowych.