Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Nowe terminy składania wniosków

16-01-2012

Od 1 stycznia 2012 r. zostały zmienione przepisy regulujące zasady składania wniosków i zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Nowelizacja w tym zakresie została wprowadzona ustawą o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej.

Osoba uprawniona do zwrotu

Podstawą prawną składania wniosku o zwrot akcyzy zawartej w cenie oleju napędowego jest ustawa z 10 marca 2006 r. o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. (Ustawa ta kompleksowo określa zasady oraz tryb zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego oznaczonego kodem CN od 2710 19 41 do 2710 19 49, wykorzystywanego do produkcji rolnej.) Podmiotem, któremu taki zwrot przysługuje, jest producent rolny, czyli osoba fizyczna, prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, będąca posiadaczem gospodarstwa rolnego w myśl przepisów o podatku rolnym. Ustawa określa także limit zwrotu. Jest on obliczany na podstawie danych o powierzchni gruntów zapisanych w ewidencji gruntów i budynków na dany dzień. Otóż dotychczas był to dzień 1 kwietnia danego roku. Natomiast po zmianie przepisu art. 4 ust. 2 ustawy o zwrocie będzie to 1 lutego danego roku. Przepis obowiązuje od 1 stycznia 2012 r.

Termin składania wniosków

Zmiany w ustawie o zwrocie akcyzy zawartej w cenie oleju napędowego zużywanego do produkcji rolnej dotyczą również terminów składania przez producentów rolnych do gmin wniosków o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego. Wprowadzając tego rodzaju zmiany, ustawodawca miał na celu zapewnienie spójności procesu zwrotu podatku z postanowieniami ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, zgodnie z którą (art. 154 ust. 2) wnioski do Ministra Finansów o podział rezerwy celowej powinny być składane do 30 września danego roku.

Dotychczas zwrot podatku następował w okresach półrocznych na podstawie wniosków składanych przez producentów rolnych do właściwych gmin:

• od 1 do 31 marca (dla pierwszego okresu zwrotu podatku) oraz

• od 1 do 30 września (dla drugiego okresu zwrotu podatku).

Zwrot części akcyzy zapłaconej w cenie oleju napędowego wykorzystywanego podczas produkcji rolnej realizowany jest właśnie ze środków z rezerwy celowej budżetu państwa. Artykuł 154 ustawy o finansach publicznych stanowi natomiast, że aby procedura uruchamiania środków z rezerwy celowej budżetu państwa przebiegła prawidłowo, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami, najpóźniej w terminie do 30 września do Ministra Finansów powinien trafić wniosek o podział rezerwy celowej, z której finansowany jest proces zwrotu podatku.

Ponieważ drugi termin składania wniosków, tj. od 1 do 30 września, nie był spójny z postanowieniami art. 154 ustawy o finansach publicznych, przepis regulujący terminy składania wniosków został w tym zakresie znowelizowany.

Po zmianie przepisów, aby uzyskać zwrot akcyzy zawartej w cenie oleju napędowego, producenci rolni będą zobowiązani składać wnioski do właściwych gmin w terminach:

• od 1 lutego do ostatniego dnia lutego (dla pierwszego okresu zwrotu podatku), oraz

• od 1 do 31 sierpnia danego roku (dla drugiego okresu zwrotu podatku).

W związku ze zmianą ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego (art. 34) do ustawy nowelizującej został wprowadzony przepis przejściowy regulujący pierwszy w roku 2012 zwrot podatku. Otóż ostatni dokonany zwrot podatku był realizowany na podstawie wniosków składanych we wrześniu 2011 r. Wnioski te obejmowały zakup oleju napędowego dokonany przez producentów rolnych w okresie od marca do sierpnia 2011 r.

Zatem pierwszy zwrot podatku realizowany w 2012 r. powinien obejmować okres od września 2011 r. do stycznia 2012 r., tzn. pięć miesięcy.

Termin wypłaty zwrotu podatku

Zmiany w ustawie o zwrocie akcyzy zawartej w cenie oleju napędowego dotyczą również terminu wypłaty zwrotu podatku, który przyznawany jest na podstawie decyzji wydanej przez organ administracyjny, tj. wójta, burmistrza (prezydenta miasta), właściwy ze względu na miejsce położenia gruntów będących w posiadaniu lub współposiadaniu producenta rolnego, następowała w terminach:

Obecnie wypłata środków będzie następowała w terminach:

• od 1 do 30 kwietnia – jeżeli wnioski o zwrot podatku zostały złożone w terminie od 1 lutego do ostatniego dnia lutego,

• od 1 do 31 października – jeżeli wnioski o zwrot podatku zostały złożone w terminie od 1 do 31 sierpnia.

Autor: Magdalena Miklewska - ekspert w zakresie VAT i akcyzy

Powrót