Niedziela z Firlejami

11-06-2014

Mało kto wie, że podlubelska wieś Dąbrowica jest rówieśniczką stolicy regionu i w roku 2017, tak jak Lublin, będzie obchodziła 700 lat istnienia. I tak jak Lublin największy rozwój przeżyła w złotej epoce jagiellońskiej, gdy magnacki ród Firlejów właśnie tę wieś wybrał na swoje rodowe gniazdo. Wielką przeszłość małej Dąbrowicy przypomni Jarmark Firlejowski, zaplanowany w niedzielę, 15 czerwca.

Impreza, organizowana pod patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego oraz Starosty Powiatu Lubelskiego, ma charakter plenerowego festynu adresowanego do mieszkańców gminy Jastków, ale również innych sąsiednich gmin, w tym pobliskiego Lublina. Miejscem wydarzenia są ogrody przy zachowanej wieży dawnego renesansowego pałacu Firlejów, stanowiącej dziś fragment zespołu Domu Rekolekcyjnego „Spotkania" Archidiecezji Lubelskiej. Gospodarze tego obiektu, wspólnie z gospodarzami działających obok - Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu oraz parafii pw. Narodzenia NMP, a także z historykami z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego postanowili nawiązać do wielkiej przeszłości podlubelskiej wsi, organizując, już od trzech lat, Jarmark Firlejowski.

Jarmark Firlejowski to plenerowa impreza przywołująca dawne tradycje dworskie
i rycerskie z czasów świetności Rzeczpospolitej i magnackiego rodu z Dąbrowicy. W części historyczno-kulturalnej będzie można oglądać scenki z życia dworu magnackiego, z tańcami, pokazami musztry, fechtunku, a także z koncertami pieśni i renesansowej muzyki z czasów Firlejów. Barwną oprawę zapewnią Towarzystwo Szabli i Miecza z Zamościa i Zespół Tańca Dawnego „Belriguardo", który zapowiadają, że z pewnością wciągną do zabawy i nauki publiczność. O wysoki poziom koncertów zadbają profesjonalni wykonawcy: organista Marek Bochnak (koncert w dąbrowickim kościele o 18), Chór Benedictus (występ ok. 14.00). Gwiazdą imprezy będzie znana folkowa Kapela Drewutnia, która pojawi się na festynowej scenie o godz. 20.

Będzie też część ludyczna z kiermaszem tradycyjnych kulinariów i rękodzieła oraz występy folklorystyczne w wykonaniu Kół Gospodyń Wiejskich (w samej gminie Jastków jest ich aż 11) i Zespołu Pieśni i Tańca „Dąbrowica", który niedawno świętował 40-lecie działalności. Zespół z Dąbrowicy wystąpi o godz. 16.30, a na zakończenie festynu, zagra do tańca dąbrowicka kapela. Rodziny z małymi dziećmi mogą liczyć na dobrą zabawę na festynowym placu zabaw, kierowanym przez profesjonalnych animatorów.

Ciekawostką będzie spotkanie i pokazy walk „full contact” w wykonaniu rycerzy z Rycerskiej Kadry Narodowej 2014r.

W niedzielę dąbrowicki kowal zaprosi do swojej kuźni, opowie też o rycerskich pasjach, turniejach oraz o pracy nad rekonstrukcją dawnego uzbrojenia.

IV Jarmark Firlejowski zaprasza 15 czerwca od godz. 13. Dojazd z Lublina autobusem nr 3 (końcowy przystanek znajduje się przy samym terenie imprezy).

JARMARK FIRLEJOWSKI

MIEJSCE: Dąbrowica K/Lublina

TERMIN: 15 czerwca 2014r.

13.00 – Oficjalne otwarcie Jarmarku przez Organizatorów / oraz
Otwarcie wystawy POPLENEROWEJ Dąbrowica, perłą Firlejów