Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Nasz młody strażak…

27-06-2019

W dniach od 31 maja do 2 czerwca w Złotym Potoku, w województwie śląskim, spotkali się najzdolniejsi młodzi strażacy w Polsce. Odbył się 42. finał centralny Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom". Jednym z reprezentantów naszego województwa był uczeń Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 im. mjr. Henryka Dobrzańskiego w Bychawie Rafał Sulowski.

Do finału krajowego zakwalifikowali się zwycięzcy eliminacji wojewódzkich w trzech grupach wiekowych, razem 96 uczestników, oraz zwycięzca finału krajowego z ubiegłego roku. W turnieju wzięło udział 6 przedstawicieli województwa lubelskiego wyłonionych w eliminacjach wojewódzkich – po 2 w każdej kategorii wiekowej.
 
W pierwszym etapie, eliminacjach pisemnych, uczestnicy turnieju zgodnie z regulaminem mieli za zadanie rozwiązać 40 pytań testowych. Następnie 5 najlepszych osób, które uzyskały największą liczbę punktów w poszczególnych grupach wiekowych, zakwalifikowało się do II etapu – finału, na który składały się dwie części – praktyczna i ustna. Część pierwsza finału obejmowała 3 zadania praktyczne z zakresu ratownictwa medycznego, taktyki działań gaśniczych i wyposażenia technicznego. Ostatniego dnia turnieju na sali Zespołu Szkół im. Władysława Szafera w Złotym Potoku odbyła się druga część finału tzn. pytania ustne, po której jury wyłoniło zwycięzców 42 edycji turnieju.
 
Oprócz zmagań turniejowych uczestnicy mieli możliwość skorzystania z wycieczki po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Zwiedzili zamki w Mirowie i Bobolicach i wysłuchali ciekawych prelekcji w siedzibie Nadleśnictwa Złoty Potok. Niewątpliwą atrakcją turnieju była wizyta przedstawicieli Dąbrowskiej Sekcji Poszukiwawczo-Ratowniczej przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Ząbkowicach. W sumie swoje umiejętności przedstawiły 3 zespoły ratownicze, w skład których wchodzą pies i jego przewodnik. W programie nie zabrakło innych atrakcji. Wieczorem było kino plenerowe.
 
42. finał centralny Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” objęty został Patronatem Honorowym Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Śląskiego Kuratora Oświaty.
 
Rafałowi dziękujemy za godne reprezentowanie naszego województwa w tym i ubiegłym roku. Życzymy mu powodzenia na dalszym etapie nauki, czyli studiach na Politechnice Lubelskiej.
Powrót