Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Narodowe Święto Niepodległości

12-11-2019

Szkoły i placówki kształcenia specjalnego, dla którego Powiat Lubelski jest organem prowadzącym, włączyły się w obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości poprzez organizację akademii, apeli i patriotycznych uroczystości szkolnych.

Święto Niepodległości jest jednym z najważniejszych świąt narodowych w Polsce. Tego dnia pamiętamy i czcimy bohaterstwo, męstwo i waleczność naszych przodków, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy.
 
7 listopada w Zespole Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Zawodowego w Pszczelej Woli została odsłonięta tablica upamiętniająca postać gen. Franciszka Rohlanda, który był wybitnym żołnierzem, polskim generałem brygady podczas powstania listopadowego, Kawalerem Złotego Krzyża Orderu Virtuti Militari. Pałac w Pszczelej Woli został przez niego wybudowany, a budynek był pierwszą siedzibą szkoły pszczelarskiej w Polsce. Obecnie znajdują się w nim muzeum i pomieszczenia mieszkalne.
 
Druga część uroczystości przebiegła w bardzo wzruszającej i patriotycznej atmosferze. Zaproszeni goście, dyrektorzy, nauczyciele oraz uczniowie wspólnie odśpiewali hymn narodowy oraz pieśni patriotyczne. Drogę do niepodległości uczniowie z Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Zawodowego ukazali w recytowanych wierszach i utworach poetyckich. Dzięki ich zaangażowaniu wszyscy przypomnieli sobie ważną lekcje historii, która jest i będzie przekazywana z pokolenia na pokolenie. Uroczystość uświetnił występ Zespołu Pieśni i Tańca „Apis”. Zespół zaprezentował tradycyjne, polskie tańce, które wzbudziły prawdziwy zachwyt u zgromadzonej publiczności.
Powrót