Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Narodowe Czytanie 2019

18-09-2019

W niedzielę 15 września Powiat Lubelski, Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lublinie i Zespół Szkół im. ks. A. Kwiatkowskiego w Bychawie włączyli się w ogólnopolską akcję Narodowe Czytanie. W tym roku w amfiteatrze Zespołu Szkół mieliśmy przyjemność posłuchać fragmentów ośmiu nowel z kanonu polskiej literatury.

Utwory wybrane w tegorocznej edycji Narodowego Czytania to „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Orka” W. Stanisława Reymonta, „Rozdziobią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego, „Sawa” (z cyklu „Pamiętniki Soplicy”) Henryka Rzewulskiego oraz „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru „Sanatorium pod Klepsydrą”) Brunona Schulza. Lektura polskich nowel to niezapomniane wrażenia. Mimo że od ich powstania upłynęło wiele lat, nie straciły nic ze swojej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, nie wolno stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapominać o naszej historii.
 
Narodowe Czytanie rozpoczął Sekretarz Powiatu Lubelskiego Artur Rumiński, odczytując fragment noweli H. Rzewulskiego pt. „Sawa” oraz Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu w Lublinie Zofia Sieńko, czytając „Dobrą panią” Elizy Orzeszkowej. W akcję włączyli się Radni Rady Powiatu w Lublinie - Magdalena Udrycka, Anna Pawlas, Andrzej Kłapeć, Grzegorz Widelski i Tomasz Szpakowski. Fragmenty utworów przeczytali również dyrektorzy szkół i placówek oświatowych, nauczyciele oraz uczniowie szkół prowadzonych przez Powiat Lubelski.
 
W trakcie wydarzenia odbył się konkurs pn. „Czy znasz polskie nowele?”, występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej „Henryczki”, a także poruszająca inscenizacja w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół im. ks. A. Kwiatkowskiego w Bychawie.
 
Tłem wydarzenia była piękna sceneria, tematycznie nawiązująca do czytanych utworów oraz wystawa Polskich Nowel.
 
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w tegoroczną akcję Narodowe Czytanie 2019!
Powrót