Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Narodowe Czytanie 2018

12-09-2018

Już po raz trzeci, w niedzielę 9 września br., tradycyjnie w Zespole Szkół im. ks. A. Kwiatkowskiego w Bychawie, zorganizowaliśmy ogólnopolską akcję „Narodowe Czytanie”. W tym wyjątkowym roku jubileuszu odzyskania niepodległości zatopiliśmy się w lekturze fragmentów powieści pt. „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

"Przedwiośnie" to powieść pytań, niezwykle obrazująca specyficzne polskie losy. To powieść, która prowadzi nas poprzez przeżycia wojenne daleko od granic, nad morzem Kaspijskim, w Baku, w którym dorasta bohater powieści Cezary Baryka, przez wojenne losy ojca - Seweryna Baryki, przez sielską Nawłoć, wojnę polsko-rosyjską i spór polityczny odradzającej się Polski.

Naczelnik Wydziału Edukacji, Promocji i Spraw Społecznych Beata Janiszewska-Brudzisz oraz Dyrektor Zespołu Szkół im. ks. A. Kwiatkowskiego Henryk Dudziak rozpoczęli uroczystość, przytaczając słowa Stefana Żeromskiego i zwracając jednocześnie uwagę, że połączyło nas umiłowanie do rodzimej literatury i pięknej polszczyzny.

W patriotyczny nastrój wydarzenia wprowadziła zebranych młodzież Zespołu Szkół im. ks. A. Kwiatkowskiego w Bychawie, prezentując program wokalno-artystyczny.

Fragmenty powieść przeczytali Starosta Lubelski Paweł Pikula, Skarbnik Powiatu Lubelskiego Jadwiga Wójcik, Radni Rady Powiatu Lubelskiego - Urszula Zdun, Henryk Krajewski, Zbigniew Bernat i Artur Markowski. W akcję włączyli się również przedstawiciele samorządu gminnego w Bychawie, dyrektorzy i nauczyciele jednostek powiatowych. Wysłuchaliśmy również fragmentów powieści odczytanych pięknie przez Zofię Popławską, Artura Płazę, księdza Przemysława Ruszniaka oraz Piotra Wojtasia.

Pracownicy Wydziału Edukacji Promocji i Spraw Społecznych w Starostwie Powiatowym w Lublinie przedstawili inscenizację fragmentu "Przedwiośnia" pt. "Na zebraniu komunistów".

W trakcie wydarzenia odbył się konkurs wiedzy o Stefanie Żeromskim, a także występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej "Henryczki" i Zespołu Tańca Ludowego UMCS w Lublinie im. Stanisława Leszczyńskiego.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że święto promujące czytelnictwo odbyło się w tak uroczystej atmosferze.

 Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i filmów z wydarzenia.  Do zobaczenia za rok.

Powrót