Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Narodowe Czytanie 2017

05-09-2017

W niedzielę 3 września br. wspólnie ze społecznością Zespołu Szkół im. ks. A. Kwiatkowskiego w Bychawie zorganizowaliśmy po raz drugi ogólnopolską akcję Narodowe Czytanie. W tym roku wysłuchaliśmy fragmentów dramatu pt. „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, barwnej niezwykle żywej opowieści , o Polsce i Polakach, o naszych sukcesach i niewykorzystanych szansach, niepowtarzalnym nastroju i wyjątkowych bohaterach.

Prowadzącymi nasze kulturalne wydarzenie byli Pani Magdalena Stacharska-Szwałek i Pan Leszek Asyngier.

Pani Beata Janiszewska-Brudzisz, Naczelnik Wydziału Edukacji, Promocji i Spraw Społecznych oraz Pan Henryk Dudziak, Dyrektor Zespołu Szkół im. ks. A. Kwiatkowskiego rozpoczęli uroczystość przytaczając słowa Stanisława Wyspiańkiego i zwracając jednocześnie uwagę, że połączyło nas umiłowanie do rodzimej literatury i pięknej polszczyzny.

Pan Antoni Skrabucha, Przewodniczący Rady Powiatu i Pan Janusz Urban, Burmistrz Miasta Bychawy rozpoczęli tę ogólnopolską akcję odczytując pierwszy fragment dramatu i wcielając się w rolę Dziennikarza i Czepca. W akcję włączyli się również Radni Rady Powiatu Lubelskiego: PP. Urszula Zdun, Henryk Krajewski, Zbigniew Bernat i Marian Pietraś oraz Pan Grzegorz Szacoń- Sekretarz Powiatu. Fragmenty dramatu przeczytali także Pani Magdalena Kostruba – Zastępca Burmistrza Bychawy, ks. Piotr Stasieczek, Pani Wioletta Błaziak- Dyrektor Powiatowego Centrum Edukacji i Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej w Lublinie, Pani Elżbieta Rudnicka- Dyrektor ZSP w Niemcach, Pani Justyna Gutek-  Dyrektor SOSW w Załuczu, Pan Jerzy Sprawka- Dyrektor ZSZ Nr 1 w Bychawie. Wysłuchaliśmy również pięknie odczytanych fragmentów arcydramatu przez Pana Tomasza Widerlika i Pana Grzegorza Mazura oraz nauczycieli i uczniów z ZS im. ks. A. Kwiatkowskiego.

Pracownicy Wydziału Edukacji Promocji i Spraw Społecznych w Starostwie Powiatowym w Lublinie wcielili się w postacie dramatu. Z pełnym zaangażowaniem i w dramatyczny sposób przedstawili „ducha czasów” i to co działo się w podkrakowskiej chacie podczas Wesela.

W trakcie wydarzenia odbył się quiz wiedzy o Stanisławie Wyspiańskim oraz konkursy dla dzieci, a także występy kapeli „Cyja”, Młodzieżowej Orkiestry Dętej „Henryczki” i Orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej w Zakrzewiu.

Tłem wydarzenia była piękna, tematyczna, nawiązująca do tamtych czasów sceneria oraz wystawa pt. ”Sztuk-Mistrz” Stanisława Wyspiańskiego.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że święto promujące czytelnictwo odbyło się w tak podniosłej atmosferze.

 Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i filmów z wydarzenia.  Do zobaczenia za rok.

Powrót