Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Najlepsi dzielnicowi 2012 roku

11-12-2012

Mariusz Matyga z Bełżyc dzielnicowym jest dopiero od roku a już zdobył największą liczbę głosów i to w obydwu konkursach: na dzielnicowego powiatu lubelskiego i miasta Lublin.

W tym roku plebiscyt na najpopularniejszego dzielnicowego 2012 pracującego w Komendzie Miejskiej Policji w Lublinie był podzielony na dwie części: osobno rywalizowali dzielnicowi z podlubelskich gmin oraz z Lublina. Mieszkańcy wysyłając esemesy oddali na 81 policjantów blisko 8 tys. głosów.

W pierwszej kategorii zwyciężył Mariusz Matyga, dzielnicowy z Bełżyc (1186 głosów), drugi był Marcin Poleszak, dzielnicowy z Konopnicy (1030 głosów), trzeci Artur Nieróbca, dzielnicowy z Wysokiego (447 głosów).

W Bełżycach mieszkam od urodzenia, wszyscy mnie tam znają i ja znam wszystkich – mówi Mariusz Matyga, w policji od 14 lat. – To bardzo pomaga w pracy.

Dzielnicowy ma pod opieką całe miasteczko – ok. 8 tys. mieszkańców. – Skąd taki wynik? Trzeba zapytać mieszkańców – mówi. Spotykam się z nimi. Na osiem godzin pracy, sześć poświęcam na obchód – dodaje.

Dzielnicowy, jako policjant pierwszego kontaktu jest "łącznikiem" pomiędzy społecznością lokalną a Policją. To on poprzez swoją pracę ma reagować na głosy mieszkańców o niepokojących i nurtujących ich problemach. Kontaktuje się z ofiarami przestępstw, a także z tymi, którzy mogą się nimi stać. Uprzedza o zagrożeniach, tłumaczy, jak zachować się w razie napadu, włamania, kradzieży, jak zabezpieczyć sklep czy hurtownię, doradza, gdzie zwrócić się po fachową pomoc w tym zakresie. Często zajmuje się prostymi, aczkolwiek niejednokrotnie dokuczliwymi dla mieszkańców wykroczeniami. Jest policjantem, który ma również wspierać ofiary przemocy domowej.

Konkurs „Dzielnicowy Roku 2012” został zorganizowany na łamach gazety „Dziennik Wschodni”. Wzięło w nim udział 81 policjantów ze wszystkich komisariatów, które podlegają Komendzie Miejskiej Policji w Lublinie. Patronat honorowy nad plebiscytem objął prezydent miasta Lublin Krzysztof Żuk oraz Starosta Lubelski Paweł Pikula.

Źródło:
 
Powrót