Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Nagroda dla KAJAKÓW

09-02-2012

Projekt promocji turystyki kajakowej, której liderem był Powiat Lubelski, został doceniony w ogólnopolskim konkursie „Przyjazny Brzeg 2011”. „Promocja markowego produktu turystycznego Lubelszczyzny Kajakiem po Bystrzycy i Wieprzu”, bo taka jest pełna nazwa całego przedsięwzięcia, znalazła się w gronie laureatów ósmej edycji Nagrody Przyjaznego Brzegu, wybranych spośród 48 propozycji z całej Polski.

Konkurs organizują Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze i Polski Związek Żeglarski, pod honorowym patronatem Ministra Sportu i Turystyki, prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej i prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej. Jego głównym celem jest promocja atrakcji wodniackich i turystycznych Polski oraz wyróżnienie miejscowości, samorządów bądź instytucji, które są w takiej działalności najbardziej aktywne. Nagrody są przyznawane za inwestycje lub inne inicjatywy, powodujące, że polskie rzeki, morze, jeziora i kanały są bardziej przyjazne dla ludzi i przyrody.

Oficjalne ogłoszenie wyników konkursu, połączone z wręczeniem nagród odbędzie się na początku marca podczas Warszawskich Targów „Wiatr i Woda”. Najciekawsze spośród konkursowych propozycji będą promowane także na innych imprezach wystawienniczych m.in. w stolicy i Wrocławiu, a także podczas spotkań dla wodniaków, dziennikarzy i innych zainteresowanych, w siedzibie Centrum Turystyki Wodnej PTTK w Warszawie.

„Promocja markowego produktu turystycznego Lubelszczyzny Kajakiem po Bystrzycy i Wieprzu” to wspólne przedsięwzięcie Powiatu Lubelskiego, a także powiatów lubartowskiego i ryckiego oraz gminy Strzyżewice i Miasta Lublin. Realizacja projektu rozpoczęła się w kwietniu 2010 roku, a zakończyła 30 listopada 2011. Jego celem była promocja aktywnego spędzania wolnego czasu, połączonego z poznawaniem zabytków, ciekawych miejsc oraz historii Lubelszczyzny. W ramach projektu została utworzona strona internetowa: www.kajakiem.lublin.pl, na której można znaleźć praktyczne informacje na temat turystyki kajakowej: mapy szlaków, adresy wypożyczalni kajaków, a także porady dla wszystkich, którzy dopiero zaczynają przygodę z kajakami. Powstał też audioprzewodnik, który zawiera informacje o kilkunastu najciekawszych miejscach w dolinie Bystrzycy i Wieprza, przekazywane w formie dźwiękowej. Ponadto na stronie, poświęconej projektowi, znajduje się interakt ywna mapa przedstawiająca m.in. najważniejsze zabytki, atrakcje turystyczne, miejsca odpoczynku i tzw. punkty węzłowe szlaku. Na podstawie tych punktów oraz atrakcji turystycznych powstał wirtualny spacer składający się z około 40 – 50 panoram. Przygotowano także niezbędne materiały reklamowe, powstały tablice informacyjne, a na rzece Bystrzyca na terenie powiatu lubelskiego zostały zamontowane przystanie kajakowe.

Na realizację tych i wielu innych pomysłów, promujących turystykę kajakową, samorządy pozyskały środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Powrót