Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Mieszkanka Powiatu Lubelskiego „Człowiekiem Roku 2016”

10-12-2016

30 listopada 2016 r. podczas gali plebiscytu, statuetki „Człowieka Roku 2016” trafiły w ręce pięciu osób. Wśród nich znalazła się mieszkanka naszego powiatu Pani Barbara Skowronek, sołtys Nowego Stawu w gminie Niemce. Zwyciężczyni otrzymała Nagrodę Kapituły plebiscytu, powołanej przez redaktora naczelnego Dziennika Wschodniego, za „wzorowe i kreatywne wypełnianie funkcji lidera lokalnej społeczności”. Korzystając z okoliczności i chcąc dowiedzieć się czegoś więcej o Człowieku Roku 2016, postanowiliśmy przeprowadzić wywiad z Panią Barbarą Skowronek.

1.      Czy trudno być lokalnym liderem?

 

Bycie lokalnym liderem nie jest moim celem samym w sobie. Jeśli jednak chociaż część ludzi tak mnie odbiera to jest mi niezmiernie miło. To zawsze dodaje sił.

A wracając do Pani pytania muszę powiedzieć, że nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi, bo życie jest zbyt barwne, problemów i potrzeb wiele, możliwości i narzędzia do ich realizacji skromne, oczekiwania duże, a reakcje wśród ludzi różnorodne. Najważniejsza jest skuteczność w działaniu. Zawsze jednak jest tak, że trzeba coś zainicjować. Jeśli ludzie widzą chociażby najmniejszy pozytywny efekt w jednym przedsięwzięciu , to wiara w powodzenie następnych projektów rośnie i rośnie też społeczne zaangażowanie mieszkańców. Jeśli to społeczne zaangażowanie jest widoczne to i  łatwiej o wsparcie naszych wysiłków przez gminne i powiatowe władze samorządowe czego doświadczamy i za co z całego serca dziękujemy.  W każdym bądź razie; czy trudno czy łatwo - pracujemy dalej.

 

2.      Za co otrzymała Pani nagrodę Kapituły plebiscytu Dziennika Wschodniego i jak ją Pani odbiera?

 

,,Za wzorowe i kreatywne wypełnianie funkcji lidera lokalnej społeczności". To brzmi tak poważnie, że aż się rumienię jak to czytam i jakby wciąż  nie dowierzam, że chodzi tu o mnie. Naturalnie, że odbieram to z ogromną satysfakcją. Pragnę jednak z całą mocą podkreślić, że w moim przekonaniu ten "lider", o którym mowa w nagrodzie Kapituły to przede wszystkim ludzie, z którymi współpracuję. Bez nich nie ma liderów. W tym miejscu składam im serdeczne podziękowania za ich wysiłek, zaangażowanie i liczę, że jeszcze wiele przed nami. Szczególne podziękowania kieruję do Pana Krzysztofa Urbasia, Wójta Gminy Niemce za wsparcie i pomoc w realizacji rożnych przedsięwzięć.

  

  3.     Na czym polega praca sołtysa?

 

Praca sołtysa  to przede wszystkim pośrednictwo pomiędzy mieszkańcami a gminą, zwoływanie i  organizowanie zebrań wiejskich, pełnienie roli inkasenta, uczestniczenie w sesjach Rady Gminy.

Ja pojmuję pracę sołtysa również jako angażowanie się w wiele przedsięwzięć służących poprawie jakości życia mieszkańców; często  kosztem czasu i  życia rodzinnego.

Aktywność sołtysa plus możliwości gminy wynikającej z oceny naszej działalności przez Wójta dają efekty w postaci lepszych dróg, oświetleń ulicznych i innych ważnych spraw ważnych dla danego sołectwa aby żyło się lepiej, bezpieczniej i ciekawiej.

 

 4.     Jakie ma Pani najbliższe plany dotyczące sołectwa?

 

Zagospodarowanie i uporządkowanie istniejącego, położonego w otulinie Krajobrazowego Parku Kozłowieckiego  zalewu rekreacyjnego wraz z jego otoczeniem, które jest wyjątkowo piękne, dalsze prace remontowe i adaptacyjne budynku świetlicy wiejskiej, tak aby stała się w większym stopniu atrakcyjnym miejscem integrującym społeczność lokalną.

 Serdecznie dziękuję za rozmowę. 

Powrót