Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Międzynarodowy projekt - Kopernika

08-12-2014

Zespół Szkół im. Mikołaja Kopernika w Bełżycach kontynuuje współpracę z partnerami zagranicznymi. Właśnie rozpoczął realizację projektu, w który są zaangażowane placówki z Turcji, Włoch, Łotwy, Litwy, Francji i Hiszpanii.

Szczegóły tej współpracy były omawiane podczas pierwszego spotkania partnerów, które odbyło się w nadmorskim miasteczku Yalova w Turcji. Jego uczestnicy rozmawiali o zadaniach, które mają być wykonane w najbliższych miesiącach, a także obejrzeli, wcześniej przygotowane, filmy prezentujące poszczególne szkoły. 

Projekt pod nazwą "Life is good", współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu "Erasmus+", będzie obejmować różne działania, związane z dobrym, zdrowym życiem, czyli aktywnością fizyczną i zdrowym odżywianiem. 

Szkołę z Bełżyc reprezentowały w Turcji - nauczycielka Emilia Rybacka i koordynatorka projektu w "Koperniku" Karolina Sudół. - W pierwszym spotkaniu brali udział tylko koordynatorzy i nauczyciele, ale od następnego zostaną włączeni także uczniowie - mówi Informacyjnej Agencji Samorządowej Karolina Sudół.
 
Podczas wyjazdu do Turcji, oprócz dyskusji związanych z realizacją projektu, uczestnicy spotkania mieli też możliwość zwiedzenia Stambułu. - Widzieliśmy Błękitny Meczet - jedyny na świecie z sześcioma minaretami, Hagię Sophię - najważniejszą świątynię bizantyjską przemienioną w meczet i Yerebatan Saray - największą z kilkuset starożytnych podziemnych cystern na wodę oraz Bazar Przypraw i Wielki Bazar, gdzie mogliśmy kupić pamiątki - relacjonuje Karolina Sudół. 

Kolejne spotkanie odbędzie się w marcu we Włoszech. Do Polski nauczyciele i uczniowie szkół - partnerów przyjadą w maju przyszłego roku.

To kolejny międzynarodowy projekt z udziałem "Kopernika", umożliwiający uczniom rozwijanie umiejętności językowych, a także stwarzający niepowtarzalną okazję poznania kultury i odwiedzenia innych państw. W latach 2010 - 2012 w ramach programu "Comenius" szkoła z Bełżyc współpracowała z placówkami z Turcji, Hiszpanii, Francji, Czech i Niemiec. 

W obecnym roku szkolnym Zespół Szkół im. M. Kopernika przystąpił do realizacji nowego projektu jako jedna z zaledwie 11 placówek w województwie lubelskim. Do Narodowej Agencji, która decydowała o tym, które szkoły wezmą w nim udział, wpłynęło ponad 1400 projektów, z których zostało zaakceptowanych 209. 
Powrót