Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Mammografia za darmo ciągle potrzebna

23-06-2014

Ponad połowa mieszkanek powiatu lubelskiego, które mogą wziąć udział w bezpłatnych badaniach mammograficznych, wciąż nie skorzystała z tej propozycji. Najbliższa okazja zadbania o swoje zdrowie nadarzy się na początku lipca, gdy specjalny mammobus pojawi się w kolejnych gminach.

W ciągu czterech dni ambulans będzie czekać na pacjentki aż w ośmiu miejscowościach. By uniknąć długich kolejek lepiej się wcześniej zarejestrować. Można to zrobić telefonicznie pod numerem: 58 666 2 444.
1 lipca mammobus będzie do dyspozycji pacjentek w miejscowości Wysokie na placu za Ośrodkiem Zdrowia "Promed". Dzień później badania będą wykonywane na placu przy ośrodku zdrowia w Jabłonnie i przy Urzędzie Gminy w Krzczonowie. 3 lipca ambulans stanie także w przy ośrodku zdrowia w Motyczu w gminie Konopnica i przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Mętowie w gminie Głusk. W ostatnim dniu, czyli 4 lipca, z badań będą mogły skorzystać panie z trzech gmin - mammobusy staną przy gimnazjum w Garbowie, za Urzędem Gminy w Wojciechowie i przy ośrodku zdrowia w Borzechowie. 
 
Na bezpłatną mammografię mogą się zgłaszać panie z roczników 1945 - 1964, czyli w wieku od 50 do 69 lat, ponieważ to w tej grupie jest notowany największy wzrost zachorowań na nowotwór złośliwy, jakim jest rak piersi.
 
Lekarze twierdzą, że niektóre kobiety nie zdają sobie sprawy z tego, jak istotna jest regularna kontrola i profilaktyka, która umożliwiając wczesne wykrycie zmian nowotworowych, pozwala na ich niemal stuprocentowe wyleczenie. Mammografia to najważniejsze badanie diagnostyczne w kierunku wykrycia raka piersi. Ponieważ jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród kobiet dojrzałych, specjaliści uważają, że każda świadoma kobieta powinna się regularnie poddawać mammografii.

Tymczasem z danych Lubelskiego Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi wynika, że do końca maja na badanie zgłosiło się niewiele ponad 48,5 procent uprawnionych pacjentek z powiatu lubelskiego. Lepszą aktywnością i świadomością wykazują kobiety m.in. z powiatów: tomaszowskiego, parczewskiego, opolskiego, radzyńskiego i świdnickiego.

Pacjentki, które chcą skorzystać z badań nie muszą mieć żadnych skierowań. Wystarczy, że zabiorą ze sobą dowód osobisty i zdjęcia poprzednich mammografii, które pomogą w postawieniu jak najbardziej skutecznej diagnozy.

Finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia badania, które odbywają się w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, będą wykonywać specjaliści z firmy LUX MED w Gdyni.
 
Powrót