Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Kto śpiewa, ten dwa razy się modli

05-06-2018

Co roku w maju, do jednej z najmniejszych parafii archidiecezji lubelskiej licznie przyjeżdżają soliści, schole, zespoły i chóry, by wziąć udział w odbywającym się już od 23 lat Festiwalu Pieśni Maryjnej „Ave Maria”.

26 maja br. Parafia Macierzyństwa N.M.P. w Garbowie-Cukrowni gościła 228 wykonawców, którzy zaprezentowali wiele ciekawych aranżacji oddających klimat modlitwy i uwielbienia. Festiwalową sobotę, jak zawsze, rozpoczęło nabożeństwo majowe pod przewodnictwem proboszcza ks. kan. Mariana Szuby, który przypomniał o prawdziwej istocie spotkania, czyli modlitwie.
 
Organizatorzy tak trafnie ułożyli założenia programowe i regulamin, że do dzisiaj formuła konkursu nie zmieniła się. Celem festiwalu jest propagowanie piosenki religijnej jako formy ewangelizacji i jedności; prezentacja umiejętności i artystycznego dorobku wykonawców; ożywienie religijnego ruchu artystycznego; integracja środowiska młodzieży chrześcijańskiej poprzez wspólną pracę, a także rozwój intelektualny i duchowy organizatorów; nabywanie doświadczeń poprzez wspólne bezinteresowne i sumienne działania we wspólnocie; spotkanie wszystkich, którzy chcą przez muzykę i śpiew chwalić Boga i Maryję; pogłębienie i przeżywanie takich wartości, jak wiara, kultura i dobre obyczaje, a także pokazywanie pracy i wysiłku, jaki należy włożyć, aby śpiewem i muzyką radować innych. Założeniem festiwalu jest również rozbudzanie inwencji twórczej i odwagi w prezentacji twórczości, odkrywanie młodych talentów, uczenie właściwego współzawodnictwa.
 
W jury konkursu, które obradowało pod przewodnictwem Grzegorza Konecznego, zasiedli: Zofia Górecka, Urszula Matejczuk, Anna Pacek, Maria Sikora i Kazimierz Firlej, oceniając emisję głosu, dykcję, intonację, dobór repertuaru do możliwości wiekowych i wokalnych, stopień trudności prezentowanego utworu, bogactwo harmoniczno-metodyczne wykonywanych kompozycji.
 
Po przesłuchaniach komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców. W kategorii schole 1. miejsce przypadło scholi „Kościelne nutki” z parafii w Kurowie, 2. scholi „Dzieci Boże” z parafii pw. św. Stanisława i św. Marii Magdaleny z Dzierzkowic, a 3. otrzymała schola „Grupa Raduj się” z parafii pw. Narodzenia NMP i św. Sebastiana w Krasieninie, Krasienin–Kolonia. Wyróżnienie otrzymała schola „Oratorium św. Jana Bosko” z Garbowa-Cukrowni, schola „Aniołki” z parafii św. Józefa w Markuszowie oraz schola „Oaza z Ludmiłówki” z parafii św. Stanisława i św. Marii Magdaleny z Dzierzkowic.
 
Laureatem w kategorii solistów został duet Zuzanna Jońska i Oliwer Leśniak z Krasienina, 2. miejsce zajęła Fabiana Smolak z Garbowa, a na 3. miejscu uplasowała się Amelia Pasternak z Parafii Macierzyństwa NMP w Garbowie-Cukrowni.
 
Wśród zespołów najlepiej zaprezentował się zespół ludowy „Kocudzanki” działający przy Klubie Seniora w Kocudzy, 2. miejsce otrzymał zespół muzyczno-wokalny z Krasienina działający przy Parafii Narodzenia NMP i św. Sebastiana oraz przy Stowarzyszeniu im. I. Kosmowskiej w Krasieninie, a na 3. miejscu uplasowało się Koło Gospodyń Wiejskich z Zagród. Wyróżnienie przypadło zespołowi śpiewaczemu „Radość” z Liszna, „Piotrowiankom” z Piotrowic Wielkich oraz zespołowi młodzieżowemu z Dzierzkowic.
 
W kategorii chórów jako jedyny uczestnik zaprezentował się chór parafialny z Parafii pw. Macierzyństwa NMP w Garbowie-Cukrowni.
 
Wśród przybyłych gości nie zabrakło Posła na Sejm RP Jana Łopaty oraz Wicestarosty Lubelskiego Roberta Wójcika, którzy rokrocznie znajdują czas, aby przybyć do tej małej parafii, pokłonić się Najświętszej Panience i spotkać z uczestnikami festiwalu.
 
Festiwal zakończył się wręczeniem statuetek z wygrawerowanym logo festiwalu, dyplomów oraz ogromem nagród ufundowanych przez darczyńców.
Powrót