Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Kowalska niedziela przy Wieży Ariańskiej

17-07-2015

Tak to już prawie tydzień...kolejny weekend przed nami, jednak ten miniony, dla Wojciechowa bez wątpienia był czasem odpowiednim dla miłośników sztuki kowalskiej. W dniach 10-12 lipca do tej malowniczej miejscowości przybyły tłumy pasjonatów tej niełatwej sztuki którzy oprócz podziwiania arcydzieł z żelaza mogli wziąć udział w konkursach oraz pobawić się przy muzyce lokalnych artystów i zaproszonych gwiazd.

Oficjalne podsumowanie imprezy - pod patronatem Starosty Lubelskiego - odbyło się w niedzielę 12 lipca. Rano kowale zebrali się w Wieży Ariańskiej, by omówić dzwonki, które zostały przygotowane na konkurs. W tym roku oceniali je etnograf Damian Drąg, kowal i plastyk Henryk Borowski oraz opiekun Muzeum Kowalstwa w Wojciechowie Urszula Mirosław. Jury zwracało szczególną uwagę na funkcjonalność dzwonków, ich proporcje, zastosowanie tradycyjnych technik kowalskich i dźwięk. 

Punktualnie o 11.00 wszyscy kowale zebrali się przy kuźni, by w asyście Orkiestry Dętej z Wojciechowa przejść w korowodzie na mszę świętą do miejscowego kościółka. Podczas eucharystii wspomniano dwóch zmarłych w tym roku kowali - Jacka Biernacika i Stanisława Moćko, a proboszcz wojciechowskiej parafii otrzymał od kowali dzwonek, który najpiękniej dzwonił. 

Konkursowo-rozrywkowa część kowalskiego święta odbywała się na estradzie przy wieży. W oczekiwaniu na oficjalne ogłoszenie wyników konkursów kowalskich uczestnicy mogli obejrzeć występy Orkiestry Dętej OSP w Wojciechowie, zespołu tanecznego działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury oraz zespołu PIN Melodia. Dużym zainteresowaniem cieszył się również pokaz kucia broni białej w wykonaniu Wojciecha Sławińskiego, którego wspierały córki.

W Konkursie Kucia Artystycznego zwyciężył Stanisław Wozowicz z Góry Ropczyskiej w województwie podkarpackim. Dwa drugie miejsca zajęli Janusz Świst z Futomy, również Podkarpacia i Janusz Kosmała z Koszęcina w województwie śląskim. Jury przyznało też dwa trzecie miejsca dla Ryszarda Skuzy z Kielc i Jerzego Kwarcianego z Zamościa. Na liście wyróżnionych znaleźli się Edward Buczek z Bolimowa w województwie łódzkim, Łukasz Wnukowski z Chełma, Leszek Supiński z Gdańska, Andrzej Karpiński z Orzysza w województwie warmińsko-mazurskim. Natomiast wyróżnienie specjalne za walory dźwiękowe dzwonka otrzymał Leszek Hejno z Katowic.

Ponadto Nagrodę Kowali Polskich ufundowaną przez Stowarzyszenie Kowali Polskich za najlepszy "prezent od kowala" otrzymał Ryszard Skuza z Kielc. Drugie miejsce zajął Waldemar Kolasa z Lubyczy Królewskiej,a trzecie Karol Osiński z Pisza w województwie warmińsko-mazurskim.
W Konkursie Publiczności zwyciężył Andrzej Karpiński z Orzysza. Jury nagrodziło również kowali prowadzących pokaz kucia konia - Damiana Prudzińskiego z Trąbek na Mazowszu i Romana Czernieca z Wojciechowa.

Fundatorem nagród finansowych byli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Rada Gminy Wojciechów. Laureat pierwszej nagrody otrzymał dodatkowo kowadło Firmy Perun, natomiast laureaci drugich nagród odebrali prezenty od Firmy Biesiada Włodzimierza Czernieca.
Ponadto kowale i pomocnicy otrzymali albumy "Kowalskie dzieła sztuki" wydane w tym roku przez GOK w Wojciechowie oraz upominki od Perła Browary Lubelskie S.A. a pomocnicy także farby do metalu ufundowane przez Firmę Polifarb Łódź.
Laureat Nagrody Publiczności Andrzej Karpiński i autor dzwonka brzmiącego najpiękniej Leszek Hejno, odebrali telefony komórkowe ufundowane przez firmę Beatel FHU Jacek Trojanowski.
W dalszej części kowalskiego święta na scenie pojawiły się postacie z Magicznych Ogrodów w Trzciankach koło Janowca, aby wśród widzów rozlosować nagrody za głosowanie na najpiękniejszy dzwonek. Szczęśliwcy otrzymali bezpłatne wejściówki.

Kolejne nagrody przyznali mistrzowie prowadzący warsztaty. Wszyscy uczestnicy zajęć odebrali pamiątkowe młotki podpisane przez nauczycieli oraz skrzynki narzędziowe. Ponadto najlepiej rokujący młodzi kowale - Piotr Iwaniuk z Białegostoku i Leszek Sikoń z Wielkiej Brytanii otrzymali nagrody specjalne - narzędzia Firmy Perun. Nagrodę dodatkową za uczynność i koleżeńskość mistrzowie przyznali Piotrowi Chmielewskiemu z Wrocławia. Fundatorem nagród dla wszystkich uczniów było Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a nagrody specjalne ufundowała parafia rzymskokatolicka w Palikijach Pierwszych.

Po rozdaniu nagród na scenie prezentowały się zespoły "Akordia" i "Cygańska Brać", a wieczorem tłum przy scenie gęstniał w oczekiwaniu na koncerty Donatana i Cleo oraz zespołu "Classic".Występom towarzyszyły pokazy tańca z ogniem grupy Marcina Borkowskiego, a także pokaz kucia prowadzony przez Andrzeja Karpińskiego z Orzysza i jego ucznia Sebastiana Jasińskiego. 

Niezwykle widowiskowy okazał się również pokaz nocnego kucia, podczas którego do Andrzeja Karpińskiego dołączył na drugim kowadle mistrz Kazimierz Kudła z Dębicy na Podkarpaciu.
Uczestnicy tegorocznej imprezy z żalem żegnali się z Wojciechowem, zapowiadając, że pojawią się tutaj ponownie za rok. 

Powrót