Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Konwent o sądach i szpitalach

03-02-2012

Reorganizacja sądów rejonowych i dodatkowe ubezpieczenia szpitali zdominują najbliższy Konwent Powiatów Województwa Lubelskiego. Obrady odbędą się w piątek 3 lutego w Lublinie.

Propozycje Ministerstwa Sprawiedliwości, które chce zlikwidować część sądów rejonowych i w ich miejsce utworzyć wydziały zamiejscowe, mają być tematem posiedzenia zarządu Związku Powiatów Polskich w najbliższy poniedziałek. – Podczas piątkowego konwentu chcemy przygotować jednolite stanowisko powiatów Lubelszczyzny przeciwko tym planom, które przedstawimy na poniedziałkowym spotkaniu – mówi przewodniczący konwentu, jednocześnie starosta lubelski Paweł Pikula. W województwie lubelskim planowana reorganizacja sądów dotyczy: Hrubieszowa, Janowa Lubelskiego, Krasnegostawu, Łukowa, Opola Lubelskiego, Ryk i Włodawy. Protesty w tej sprawie, poparte tysiącami podpisów mieszkańców, samorządowcy z tych miast już przekazali do resortu sprawiedliwości.

Starostowie z województwa lubelskiego zamierzają też zaapelować do Ministerstwa Zdrowia o pilne złagodzenie przepisów, dotyczących dodatkowego ubezpieczenia szpitali od tak zwanych zdarzeń medycznych. Zgodnie z ustawą o działalności leczniczej taki obowiązek wszedł w życie 1 stycznia, ale placówki nie zawierają takich ubezpieczeń, ponieważ oferuje je na razie tylko jedna firma ubezpieczeniowa a proponowane przez nią stawki są dla szpitali nie do przyjęcia. – Nawet w przypadku niewielkich SP ZOZ-ów mówi się o rocznej składce sięgającej od kilkuset tysięcy złotych do ponad 1 miliona. To w i tak trudnej sytuacji placówek medycznych propozycje nie do przyjęcia – tłumaczy Paweł Pikula. Członkowie konwentu zamierzają się zobowiązać, że nie będą zawierać umów ubezpieczeniowych do czasu, aż resort zdrowia złagodzi przepisy w tej sprawie.
Powrót