Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Konkurs Rolnik Lubelszczyzny 2017 rozstrzygnięty

08-12-2017

Zwycięzców szóstej edycji konkursu Rolnik Lubelszczyzny poznaliśmy w czwartek 7 grudnia na gali finałowej podczas otwarcia Targów Sadowniczych Best Berries w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Targi Lublin.

Konkurs Rolnik Lubelszczyzny to wspólna inicjatywa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, Targów Lublin S.A. oraz po raz pierwszy - Konwentu Powiatów Województwa Lubelskiego, którego przewodniczącym jest Starosta Lubelski Paweł Pikula.
 
Do 16 października rolnicy, branżowe organizacje, związki i samorządy mogły zgłaszać swoich kandydatów w trzech kategoriach konkursowych: produkcji roślinnej, produkcji zwierzęcej i ogrodnictwie. O tytuł Rolnika Lubelszczyzny ubiegało się w tym roku 31 kandydatów z terenu całego województwa lubelskiego - hodowców, plantatorów i sadowników. Nagrody w konkursie przyznała kapituła, której przewodniczył Antoni Skrabucha - koordynator konkursu z ramienia Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, złożona z przedstawicieli organizatorów oraz specjalistów z branży rolniczej.
 
W pierwszym etapie konkursu zgłoszenia musiały przejść pozytywnie weryfikację formalną, którą przeprowadzili urzędnicy z Departamentu Rolnictwa i Środowiska UMWL. W drugim etapie członkowie kapituły konkursu wizytowali gospodarstwa rolników. Oceniano przede wszystkim dobre wyniki ekonomiczne gospodarstwa, przestrzeganie zasad i standardów bezpieczeństwa, ergonomii i higieny pracy, wdrażanie innowacyjnych rozwiązań i technologii, dbałość o estetykę gospodarstwa i działania na rzecz ochrony środowiska. Dodatkowe punkty przyznano rolnikom, którzy osiągają wyróżniające wskaźniki produkcji, mogą pochwalić się znaczącymi osiągnięciami podczas branżowych wystaw i konkursów, a także efektywnie korzystają z funduszy unijnych.
 
Komisja konkursowa była pod wrażeniem wysokiego poziomu rozwoju i zaawansowania technologicznego gospodarstw oraz wiedzy i doświadczenia rolników. Wśród finalistów konkursu znalazły się trzy osoby z naszego powiatu. Pani Elżbieta Buła z Kolonii Świdnik Mały w gminie Wólka zwyciężyła w kategorii produkcji ogrodniczej. Na drugim miejscu uplasował się Pan Rafał Wiertel z Majdanu Radlińskiego w gminie Borzechów. A w kategorii produkcja zwierzęca drugie miejsce zajął Pan Dariusz Buczek z Bychawy.
 
Atrakcyjne nagrody rzeczowe, statuetki i dyplomy laureatom konkursu wręczyli Wicemarszałkowie Województwa Lubelskiego Grzegorz Kapusta i Krzysztof Grabczuk oraz przybyli na galę starostowie powiatów i wójtowie gmin.
 
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!
Powrót