Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Komputerowy konkurs niepełnosprawnych

21-05-2012

Niepełnosprawne dzieci i młodzież z ośmiu ośrodków wsparcia z województwa lubelskiego i warmińsko-mazurskiego zapowiedziały udział w Międzyszkolnym Konkursie Wielozmysłowego Poznania Świata pod hasłem „Edukacja XXI wieku”, który w dniu dziesiejszym odbędzie się w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Bystrzycy.

To jedyna taka impreza w Polsce, podczas której osoby niepełnosprawne przełamują stereotyp, że z powodu swoich dysfunkcji nie mogą korzystać ze zdobyczy techniki.

W konkursie wezmą udział osoby w wieku do 24 lat z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym i znacznym, których w tradycyjnym systemie edukacyjnym nie obejmuje nauczanie informatyki. Według specjalistów rozwój intelektualny takiej osoby, bez względu na to czy ma 12 czy 40 lat, może się kształtować, przy dobrym wspomaganiu, na poziomie normalnie rozwijającego się 4 – 6-latka. – Mimo to, w wielu ośrodkach, w tym także w Bystrzycy, są prowadzone zajęcia z wykorzystaniem komputerów, podczas których dzieci nie potrafiące na przykład napisać kilku liter, przy pomocy klawiatury piszą czytają, a nawet korzystają z internetu czy poczty elektronicznej oraz komunikują się poprzez portale społecznościowe – tłumaczy dyrektor SOSW w Bystrzycy Jerzy Banaszek.

Oprócz gospodarzy udział w konkursie zapowiedzieli przedstawiciele domów pomocy społecznej i ośrodków wsparcia z Firleja, Świdnika, Załucza, Lublina, a także Miłakowa na Mazurach.

Wtorkowe spotkanie będzie dla nich nie tylko okazją do zdrowej rywalizacji, ale również wspólnej zabawy. W programie są także: występ teatrzyku szkolnego, zajęcia praktyczne w pracowni ceramicznej, mała galeria sztuki, zajęcia sportowe i ognisko integracyjne. – Po raz pierwszy chcemy też zaproponować uczestnikom jazdę na koniach i kucykach oraz projekcję filmu o naszym ośrodku – dodaje dyrektor Banaszek.

Fundatorami nagród w konkursie, w tym laptopa dla zwycięzcy, są, działające przy ośrodku w Bystrzycy, stowarzyszenie oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie i Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Powrót