Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Kolejne ogólnopolskie spotkania kowali

06-07-2012

"W Pacanowie kozy kują...", a w Wojciechowie? O tym w co, mistrzowie kowalstwa z całej Polski przekują żelazo, przekonać się można osobiście, przyjeżdżając w ten weekend do Wojciechowa.

W Wojciechowie kończą się tegoroczne Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie, ale prawdziwe atrakcje dla publiczności dopiero przed nami. Adepci sztuki kowalskiej będą zgłębiać jej tajniki jeszcze tylko przez kilka dni, natomiast w piątek 6 lipca rozpoczną się 14 Ogólnopolskie Spotkania Kowali. Konkursy, pokazy i kiermasze wyrobów kowalskich oraz występy artystyczne potrwają do niedzieli.

Wprawdzie uroczystą inaugurację spotkań zaplanowano na sobotę 7 lipca, ale już dzień wcześniej kowale wezmą udział w sympozjum na temat „Zachowania kowalstwa ludowego i artystycznego poprzez popularyzację tradycyjnych technik wytopu i kucia metalu”. Tematami obrad będą m.in.: ochrona i zachowanie tradycyjnych metod wytopu metalu z rudy żelaza oraz zastosowanie wytopionego surowca w kowalstwie użytkowym. Wykłady będą połączone z pokazem budowy zasady działania pieca dymarskiego, a także prezentacją zdobnictwa regionalnego, charakterystycznego dla Pomorza oraz Walnym Zebraniem Stowarzyszenia Kowali Polskich.

W sobotę 7 lipca ponad 40 mistrzów z całej Polski zmierzą się w konkursie kowalstwa artystycznego oraz w konkursie o Nagrodę Kowali Polskich. Uroczyste rozpoczęcie tegorocznych spotkań odbędzie się o 9.00 na placu przy kuźni Romana Czernieca, a od 10.00 kowale będą prezentować i sprzedawać swoje wyroby na stoiskach, które będą czynne również w niedzielę. Widzowie będą mogli również zobaczyć jak podkuwa się konia i obejrzeć występy artystyczne. Najpierw zaprezentują się Kapela Wojciechowska i Kapela Podwórkowa „Apasze”, po wieczornym ognisku na estradzie przy Wieży Ariańskiej zagra zespół „Power Play”, a po nim odbędzie się nocna dyskoteka.

W niedzielę o 11.30 zostanie odprawiona uroczysta msza święta w intencji kowali. Po eucharystii korowód uczestników przejdzie spod kościoła parafialnego na plac przy wieży, gdzie zaplanowano dalszą część kiermaszu, konkursów z udziałem kowali i widzów oraz koncert Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Wojciechowie. Chociaż oficjalne zakończenie, warsztatów i spotkań nastąpi około 15.00, publiczność będzie się mogła bawić jeszcze przez kilka kolejnych godzin. Na 20.00 zaplanowano „nocne kucie”, a w bloku rozrywkowo-muzycznym, który rozpocznie się o 16.00, wystąpią: zespół „Akordia”, działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Wojciechowie oraz grupa „Wanda i Banda”. Całość zakończy gwiazda wieczoru, którą w tym roku będzie zespół „Volver”.

18 Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie i 14 Ogólnopolskie Spotkania Kowali organizują: Gminny Ośrodek Kultury w Wojciechowie oraz Urząd Gminy i Stowarzyszenie Kowali Polskich. Imprezy są finansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a ich patronem medialnym jest Informacyjna Agencja Samorządowa.

Więcej informacji na stronie stowarzyszenia kowali polskich.
Powrót