Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Kolejna „Hubalowa Wigilia” na Bielawach

19-12-2018

7 grudnia 2018 r. w miejscu dawnej leśniczówki Bielawy, w której odbyła się w 1939 r. prawdziwa Wigilia z udziałem Hubalczyków, miała miejsce tegoroczna edycja „Hubalowej Wigilii”.

Dawno już na Bielawach nikt nie śpiewał „Jeszcze Polska nie zginęła”. W rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, wśród leśnej głuszy, przy dźwiękach klarnetu, rozległy się słowa tej najważniejszej dla nas wszystkich pieśni. Mimo deszczowej pogody, wigilijni goście nie zawiedli.
 
W składzie delegacji bychawskiego „Hubala” znaleźli się uczniowie: Łukasz Szwałek, Bartosz Paczkowski i Robert Kapka  z kl. I Technikum pojazdów samochodowych, Magdalena Mełgieś, Agata Mączka i Konrad Piędzia z kl. II Technikum usług fryzjerskich oraz dyrektor szkoły Jerzy Sprawka i pedagog szkolny Janusz Sagan. Oprócz nich, na polanie, w miejscu dawnej leśniczówki, zjawiło się ponad 300 osób. Głównie uczniowie ze szkół imienia Hubala w Przybranowie, Bychawie, Radomiu, Przydworzycach, Chlewiskach, Lipinach, Dobromierzu, Brudzewicach, Drzewicy i Kraśnicy.
 
W trakcie spotkania ubierano choinki, była krótka modlitwa odmówiona przez ks. Stanisława Drąga, dzielenie się opłatkiem i świąteczne życzenia.
 
Jak co roku, po ciepłym posiłku, uczestnicy przejechali pod Szaniec Hubala w Anielinie aby tam złożyć hołd bohaterskiemu majorowi i jego „hubalczykom” składając wiązanki kwiatów i zapalając znicze pod pomnikiem. Obchody zakończyła tradycyjnie ballada „Hubalowa legenda” wykonana przez autora muzyki pana Cezarego Jawoszka.
 
Dodatkową atrakcją był udział w wydarzeniu członków Stowarzyszenia Ułanów im. Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr. Hubala, którzy przybyli na Wigilię w historycznych strojach i na koniach. Dało to poczucie namacalności obecności Hubalczyków podczas Wigilii.
 
Było to tradycyjne, już XII spotkanie szkół, które noszą imię mjr. Henryka Dobrzańskiego, a także środowisk, które pielęgnują tradycje Hubalczyków. Tradycja ta narodziła się w 2007 r., w którym to odsłonięto pamiątkowy obelisk upamiętniający wydarzenie, które miało miejsce 23 grudnia 1939 r. Od tamtej pory co roku, w pierwszy piątek grudnia, w to miejsce przybywają wszyscy, którym postać mjr. Henryka Dobrzańskiego jest bliska.
 
Wierzymy, że w tym samym miejscu, w którym ostatni żołnierze Wojska Polskiego, dowodzeni przez „Hubala”, świętowali pierwsze Boże Narodzenie w okupowanej Polsce, spotkamy się już za rok – w pierwszy piątek grudnia 2019 roku.
Powrót