Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Kajakiem po Bystrzycy....w Warszawie

20-04-2012

Około 400 wystawców z całej Polski weźmie udział w rozpoczynających się dzisiaj w Warszawie Targach Turystyki i Wypoczynku „Lato 2012”. Na jednym ze stoisk będzie się prezentować Powiat Lubelski, jako lider projektu promocji turystyki kajakowej.

Prawo zaprezentowania oferty jest jedną z nagród w ogólnopolskim konkursie „Przyjazny Brzeg 2011”. „Promocja markowego produktu turystycznego Lubelszczyzny Kajakiem po Bystrzycy i Wieprzu”, bo taka jest pełna nazwa popularnego projektu kajakowego, znalazła się w gronie laureatów tegorocznej edycji, wybranych spośród 48 propozycji z całej Polski.

Konkurs organizują Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze i Polski Związek Żeglarski, a jego głównym celem jest promocja atrakcji wodniackich i turystycznych oraz wyróżnienie miejscowości, samorządów bądź instytucji, które są w takiej działalności najbardziej aktywne. Nagrody są przyznawane za inwestycje lub inne inicjatywy, powodujące, że polskie rzeki, morze, jeziora i kanały są bardziej przyjazne dla ludzi i przyrody.

Wyniki konkursu zostały ogłoszone w lutym, ale najciekawsze spośród konkursowych propozycji są promowane na imprezach wystawienniczych, m.in. takich jak rozpoczynające się właśnie targi w Warszawie.

„Promocja markowego produktu turystycznego Lubelszczyzny Kajakiem po Bystrzycy i Wieprzu” to wspólny projekt Powiatu Lubelskiego, a także powiatów lubartowskiego i ryckiego oraz gminy Strzyżewice i Miasta Lublin. Jego realizacja trwała od kwietnia 2010 roku do końca listopada 2011. Jego celem była promocja aktywnego spędzania wolnego czasu, połączonego z poznawaniem zabytków, ciekawych miejsc oraz historii Lubelszczyzny. W ramach wspólnego przedsięwzięcia powstała strona internetowa: www.kajakiem.lublin.pl, na której można znaleźć m.in.: mapy szlaków, adresy wypożyczalni kajaków, a także porady dla wszystkich, którzy dopiero zaczynają przygodę z kajakami. Autorzy projektu przygotowali też audioprzewodnik z informacjami o kilkunastu najciekawszych miejscach w dolinie Bystrzycy i Wieprza, przekazywanymi w formie dźwiękowej. Oprócz tego na stronie, poświęconej projektowi, znajduje się interaktywna mapa przedstawiająca m.in. najważniejsze za bytki, atrakcje turystyczne, miejsca odpoczynku i tzw. punkty węzłowe szlaku. Na podstawie tych punktów oraz atrakcji turystycznych powstał wirtualny spacer składający się z około 40 – 50 panoram. Przygotowano także niezbędne materiały reklamowe, powstały tablice informacyjne, a na rzece Bystrzyca na terenie powiatu lubelskiego zostały zamontowane przystanie kajakowe.

Na realizację wszystkich przedsięwzięć, promujących turystykę kajakową, samorządy pozyskały pieniądze z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Powrót