Jubileusz 25-lecia nadania imienia i sztandaru szkole

03-10-2013

27 września 2013 roku obchodziliśmy szczególny dzień - 25-lecia nadania imienia
i sztandaru Zespołowi Szkół Zawodowych Nr 1 im. mjr Henryka Dobrzańskiego „Hubala”
w Bychawie.

„Hubalowa legendo, ptakiem poleć w kraj

Sławę wróć poległym, żywym pamięć daj!

Powróć koni rżeniem, ku czasom odległym

Nie bądź już milczeniem, Hubalowa legendo”

Uroczystość rozpoczęła się tańcem narodowym – polonezem w strojach szlacheckich w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Kolejnym punktem było złożenie kwiatów przez delegację uczniów pod tablicą pamiątkową Patrona Szkoły. Święto rozpoczął dyrektor szkoły witając dostojnych gości w osobach m. in. : Hanny Gołofit- Naczelnik Wydziału Edukacji w Starostwie Powiatowym, Grzegorza Szaconia - sekretarza Powiatu, Janusza Urbana - burmistrza Bychawy, dyrektorów okolicznych szkół i instytucji oraz dyrektora seniora Naszej Szkoły Zdzisława Kawczyńskiego. Mszę świętą polową odprawił i wspaniałe kazanie na temat patriotyzmu wygłosił ksiądz Konrad Szlachta. Na koniec mszy odbył się uroczysty akt ślubowania uczniów klas pierwszych na Sztandar Szkoły.
W okolicznościowym przemówieniu dyrektor zwrócił uwagę na wyjątkową postać Patrona Szkoły - „szalonego majora Hubala”, którego wartości przekładamy na codzienną pracę: „Nasza Szkoła potocznie zwana Hubalem nigdy nie była jedynie miejscem czy instytucją, ale zawsze zwartą społecznością stworzoną przez pokolenia uczniów i ich rodziców, nauczycieli którzy oddali szkole swoje umiejętności, entuzjazm i serce. Wokół szkoły zawsze gromadziły się osoby twórcze, kreatywne, poszukujące najlepszych rozwiązań oraz otwarte i wrażliwe na potrzeby młodzieży.”
Część artystyczna obfitowała w akcenty z przeszłości - filmy, fotografie, wspomnienia, biografię Patrona Szkoły, a zakończyła się  walcem wiedeńskim oraz pokazem fryzur i mody w wykonaniu uczennic klasy drugiej technikum usług fryzjerskich. Po części oficjalnej goście spróbowali jubileuszowego tortu wymieniając wrażenia ze święta.

Źródło: ZSZ Nr 1 im. mjr Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Bychawie