Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Jarmark Firlejowski już za nami

25-06-2015

Już po raz piąty w Gminie Jastków odbyło się niezwykłe wydarzenie związane z historią jednej z miejscowości. Jarmark Firlejowski - impreza plenerowa przywołująca dawne tradycje dworskie i rycerskie z czasów świetności Rzeczpospolitej - odbyła się w niedzielę, 21 czerwca w Dąbrowicy.

W części historyczno-kulturalnej można było podziwiać scenki z życia dworu magnackiego, z tańcami, pokazami musztry, fechtunku Towarzystwa Szabli i Miecza z Zamościa, a także z koncertami pieśni i renesansowej muzyki z czasów Firlejów.

Odbyły się także koncerty - chóru Benedictus, organowy (godz. 11:00), pieśni dziadowskiej w wykonaniu duetu Kipikasza oraz potańcówka przy Kapeli Bornego z Podzamcza.

Całą uroczystość otworzyła msza święta  z elementami obrządku w języku łacińskim, która odbyła się o godz. 10:00 w kościele parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Dąbrowicy. Tuz po niej goście mogli wysłuchać koncertu organowego p. Marka Bochniaka pt. „Muzyka, której słuchali Firlejowie”.

Nie lada gratką okazał się wspaniały i niezapomniany występ Lubelskiej Chorągwi Husarskiej, która wiernie odtworzyła moment wymarszu na wojnę rodem z powieści Henryka Sienkiewicza. W rolę księdza błogosławiącego polską husarię wcielił się historyk p. Henryk Hetman. Do Dąbrowicy zajechali także zawodowi rycerze. Pokaz prawdziwych walk rycerskich odbył się na scenie letniej GOKiS. Walki bohurtowe zaprezentowała Kadra Rycerska Polski.

Wszystko odbyło się na terenie Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Jastkowie zs. w Dąbrowicy oraz „Domu Spotkań” Caritas Archidiecezji Lubelskiej przy istniejącej jeszcze wieży Firlejów - jedynym w Dąbrowicy zachowanym zabytkiem pamiętający świetne czasy rodu magnackiego.

FOTORELACJA Z JARMARKU

Powrót