III Ogólnopolski Turniej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Taekwondo Olimpijskim

01-12-2016

26 listopada br. w Zespole Szkół im. Mikołaja Kopernika w Bełżycach odbyła się III edycja Ogólnopolskiego Turnieju dla Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Taekwondo Olimpijskim pod honorowych patronatem Prezesa Polskiego Związku Taekwondo Olimpijskiego Pana Artura Chmielarza oraz obchody 20 – lecia Uczniowskiego Klubu Sportowego Zespołu Szkół w Bełżycach.

Celem turnieju było popularyzowanie Taekwondo Olimpijskiego  jako dyscypliny sportu dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, rozwijanie sprawności fizycznej i kształtowanie pozytywnych cech osobowości zawodników, rozpowszechnianie idei Taekwondo Olimpijskiego oraz integracja osób niepełnosprawnych ze środowiskiem ludzi zdrowych.

W zawodach uczestniczyło 40 zawodników z 5 Stowarzyszeń zajmujących się między innymi pracą i szkoleniem tej grupy sportowców: UKS ZS Bełżyce, Teatroterapia Lubelska, Legionowska Akademia Sportów Walki i KS Protektor Lublin oraz UKS Tiger Września. Zawody pokazały, że ilość osób niepełnosprawnych intelektualnie, trenujących Taekwondo Olimpijskie systematycznie wzrasta, a praca w klubach z tą grupą sportowców jest ważnym elementem szkolenia sportowego w PZTO.

Uroczystego otwarcia dokonał Prezes UKS ZS Bełżyce Pan Wojciech Kowalski, a wzięli w nim udział zaproszeni goście, na czele z Dyrektorem Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika Panią Elżbietą Kaszlikowską, Naczelnikiem Wydziału Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Lublinie Panią Beatą Janiszewską- Brudzisz, Honorowym Prezesem UKS ZS Bełżyce Panem Stanisławem Bielakiem, Prezesem Okręgowego Związku Taekwondo Olimpijskiego Panem Markiem Budzyńskim oraz Presem Fundacji Teatroterapia Lubelska Panią  Marią   Pietrusza – Budzyńską.  Licznie  przybyli  też  nauczyciele  Zespołu  Szkół oraz obecni zawodnicy UKS, oraz osoby związane ze środowiskiem sportowym Bełżyc.

Po wręczeniu certyfikatów, dyplomów i podziękowań  oraz oficjalnej ceremonii zamknięcia turnieju, zaprezentowano zarys historii klubu, który prowadzi działalność sportowo-rekreacyjną i jest wpisany do ewidencji Uczniowskich Klubów Sportowych prowadzonych przez Starostę Lubelskiego. Na co dzień klub stwarza dzieciom i młodzieży możliwość aktywnego spędzania wolnego czasu w wielu sekcjach sportowych. Uczniowie, a zarazem zawodnicy biorą udział w licznych zawodach sportowych. Trenerzy i instruktorzy klubu poza pracą szkoleniową przygotowują także młodzież do egzaminów na uczelnie sportowe, jak też do testów sprawnościowych kwalifikujących do służb mundurowych. Zajęcia z młodzieżą prowadzi wykwalifikowana kadra.

UKS organizuje letnie i zimowe obozy sportowe, wycieczki i akcje promujące zdrowy styl życia.

Obchody tego święta sportu zakończyło spotkanie okolicznościowe, podczas którego w gronie nauczycieli, trenerów, sędziów i zawodników podsumowano osiągnięcia ostatnich dwudziestu lat działalności sportowej oraz opracowano zarys planów pracy klubu na kolejne lata.