Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Gotuj i wygrywaj

22-08-2012

Lokalna Grupa Działania "Kraina wokół Lublina" zaprasza do udziału w konkursie na najsmaczniejszy produkt kulinarny. Jego rozstrzygnięcie nastąpi podczas tegorocznych Dożynek Powiatu Lubelskiego, które odbędą się 2 września w Radawcu.

W konkursie mogą startować stowarzyszenia, restauracje, koła gospodyń czy osoby indywidualne, które przygotują swoje propozycje w jednej z trzech kategorii. Mogą to być nalewki, potrawy rybne lub przetwory owocowo-warzywne. Wszystkie będą prezentowane w specjalnym namiocie o długości około 25 metrów, w ramach "Wioski LGD".
- Na razie mamy około 10 propozycji, ale lista jeszcze nie jest zamknięta, a kolejne propozycje można zgłaszać do najbliższego piątku 24 sierpnia - informuje Karol Salagierski z biura "Krainy wokół Lublina". Pełny regulamin konkursu i formularz zgłoszeniowy są dostępne na stronie: www.krainawokollublina.pl. Szczegółowe informacje w tej sprawie można tez uzyskać za pomocą poczty elektronicznej, pisząc na: biuro@krainawokollublina albo telefonicznie pod numerem: 81 532 30 65.
Podczas tegorocznego święta plonów LGD zaprasza także do udziału w plenerze malarskim, który poprowadzi Stanisława Kotarska z gminy Konopnica. Wykonane przez artystów prace zostaną podczas dożynek zlicytowane, a uzyskane w ten sposób pieniądze będą przekazane na potrzeby wychowanków Domu Dziecka w Przybysławicach.
 Kolejna propozycją "Wioski LGD" na dożynkach w Radawcu będzie turniej sołectw, które będą rywalizować w takich konkurencjach jak: bicie piany, rzut do celu czy przeciąganie liny. Udział w zawodach zapowiedziały reprezentacje m.in. gmin: Wólka, Niemce, Niedrzwica Duża, Zakrzew i Bełżyce. W "słowiańskiej" części wioski będą się też odbywać pokazy dawnych rzemiosł i przyrządzania wczesnośredniowiecznych potraw, a także zabawy "małych wojów" oraz konkursy zręcznościowe dla dzieci i dorosłych. Zgodnie z tradycją nie zabraknie też występów grup artystycznych, nie tylko z powiatu lubelskiego. W programie są m.in.: widowisko plenerowe Prasłowiańskiego Obrzędu Dożynkowego w wykonaniu Słowiańskiego Grodu "Vhoina-Horodyszcze" z Wólki Bieleckiej w gminie Cyców w powiecie łęczyńskim, "Wesele chłopskie według Oskara Kolberga" przygotowane przez uczniów Zespołu Szkół w Wysokiem i Kapelę "Cyja", a także prezentacje dziecięcych zespołów pieśni i tańca z Bogucina w gminie Garbów, "Łuszczowiacy" z gminy Wólka oraz "Jabłoneczki" z Jabłonnej. "Wioska LGD" na dożynkach w Radawcu będzie zajmować 2 700 metrów kwadratowych powierzchni, które zostaną wykorzystane na prawie 30 stoisk. Znajda się na nich nie tylko wyroby rękodzielnicze, ale także potrawy regionalne. Wśród smakołyków, które będzie można spróbować i kupić będzie m.in. bigos buraczany z Nasutowa oraz mnóstwo innych potraw, przygotowanych przez restauratorów z "Krainy wokół Lublina".
Powrót