Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Gościliśmy delegację z Azerbejdżanu

15-06-2018

W zeszłym tygodniu powiat lubelski gościł przedstawicieli władzy regionu Quba i Ambasady Republiki Azerbejdżanu.

7 czerwca czteroosobowa delegacja wzięła udział w obchodach 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i 100. rocznicy ustanowienia Republiki Azerbejdżanu. Kluczowym tematem uroczystości, która odbyła się w Zespole Szkół im. M. Kopernika w Bełżycach była „WOLNOŚĆ”- fundamentalna wartość dla każdego narodu. Młodzież pod kierunkiem nauczycieli przygotowała część artystyczną. Prezentacja ukazywała drogę obu państw zmierzającą do odzyskania niepodległości. Rozstrzygnięty został również konkurs dla młodzieży na najciekawszą „gazetkę” dotyczącą historii Polski i Azerbejdżanu. Ambasador wyróżnił Starostę Lubelskiego Pawła Pikulę i Dyrektor Zespołu Szkół im. M. Kopernika w Bełżycach Elżbietę Kaszlikowską okolicznościowymi medalami.
 
Region Quba i Ambasadę Republiki Azerbejdżanu reprezentowali: Manafov Aydamir – Zastępca Burmistrza Quba, Rashidov Vugar – Przewodniczący Departamentu, Hajiyev Rufat – Dyrektor Departamenu Edukacji oraz Hejbatow Khanlar – Przewodniczący Gminy Talabigishlag. Powiat Lubelski reprezentowany był przez Starostę Lubelskiego Pawła Pikulę, Członka Zarządu Dariusza Gajo, Radnych Rady Powiatu w Lublinie oraz Naczelnik Wydziału Edukacji Promocji i Spraw Społecznych w Starostwie Powiatowym w Lublinie Beatę Janiszewską-Brudzisz. W uroczystości udział wzięli także: Burmistrz Bełżyc Ryszard Góra, za-ca Burmistrza Marcin Olszak, dyrektorzy szkół i placówek oświatowych z terenu powiatu lubelskiego oraz zaproszeni goście.
 
8 czerwca delegacja spotkała się z władzami Powiatu Lubelskiego w siedzibie Starostwa Powiatowego, gdzie obejrzała prezentację na temat walorów turystycznych naszego powiatu i kierunków jego rozwoju. Następnie udała się do Bełżyc, gdzie zwiedziła fabrykę Spomasz Bełżyce S.A., Zakład Gospodarki Odpadów Komunalnych oraz odbyła wizytę w Urzędzie Miasta. Delegacja wzięła również udział w otwarciu przebudowanej drogi powiatowej w Starych Wierzchowiskach.
 
W ostatnim dniu pobytu w Polsce goście z Azerbejdżanu zwiedzali Lublin. Zobaczyli m. in. Zamek Lubelski, Stare Miasto oraz Państwowe Muzeum na Majdanku, które zrobiło na nich ogromne wrażenie.
 
Członkowie delegacji zwrócili szczególną uwagę na bardzo dobrze rozwijające się w powiecie lubelskim rolnictwo oraz branżę rolno-spożywczą. Zainteresowani byli także strukturą samorządu w Polsce oraz zauważyli podobieństwa w systemie oświaty w Polsce i Azerbejdżanie.
 
Powrót