Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Gdzieś Hiszpania za górami...

24-02-2017

Podobno „gdzieś Hiszpania za górami…”, a jak się okazało wcale nie tak daleko, bo w murach szkoły w Ciecierzynie rozbrzmiewały gorące hiszpańskie rytmy. 23 lutego odbył się w Zespole Placówek Oświatowych w Ciecierzynie XII Powiatowy Festiwal Piosenki „Niezapomniane melodie” Ciecierzyn 2017.

Honorowy patronat nad festiwalem objęli:
Alberto Salas Barahona - Ambasador Peru w Polsce
Teresa Misiuk - Lubelski Kurator Oświaty
Sławomir Sosnowski – Marszałek Województwa Lubelskiego
Paweł Pikula - Starosta Lubelski
Krzysztof Urbaś - Wójt Gminy Niemce
 
Uczniowie szkół z Powiatu Lubelskiego przenieśli nas w muzyczną podróż do Hiszpanii, kraju o wielowiekowej tradycji, chlubiącego się bogatym folklorem, w którym dominuje iście „południowy" temperament, spontaniczność, powszechna radość i wesołość.
I w takim właśnie klimacie odbyła się XII edycja Powiatowego Festiwalu Piosenki „Niezapomniane melodie”. Tym razem był to “Festival de la Canción Española” czyli Konkurs Piosenki Hiszpańskiej. Uczestnicy prezentowali na scenie jeden utwór w języku hiszpańskim wybrany z repertuaru artystów z Hiszpanii, Ameryki Łacińskiej lub innych wykonawców śpiewających po hiszpańsku, posługując się akompaniamentem nagranym na  płycie CD lub wykonywanym na żywo. Hiszpańska kultura jest ściśle związana z tradycyjną muzyką i tańcem, ale także charakterystycznymi strojami. I tego wszystkiego nie brakowało na naszej festiwalowej scenie.
Wśród hitów festiwalu można było usłyszeć między innymi znaną wszystkim tradycyjną, folkową melodię "La Cucaracha", przebój Ritchiego Valensa pt. „La Bamba”, utwór z 1 miejsc list przebojów „El Mismo Sol” Alvaro Solera czy „Cambio Dolor” Natalii Oreiro.
Prezentacje oceniało profesjonalne jury w składzie: p. Krzysztof Kramek - specjalista oraz instruktor muzyki najwyższej kategorii ,,S”, kierownik muzyczny Zespołu Pieśni i Tańca „Jawor” Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, aranżer muzyki ludowej; p. Bożena Stępień - animator kultury, promotorka muzycznych talentów, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Niemcach, p. Mieczysław Jurecki - muzyk - multiinstrumentalista, kompozytor i aranżer, członek władz m. in. ZAiKS, SAWP, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Młodzieży Uzdolnionej Muzycznie "Solo Życia, p. Cezary Taracha - Kierownik Katedry Historii i Kultury Krajów Języka Hiszpańskiego Instytutu Historii KUL, organizator „Spotkań z Muzyką Organową” w Dąbrowicy.
 Komisja wyróżniła wielu wykonawców, a dzięki hojności instytucji patronujących oraz sponsorów indywidualnych laureaci festiwalu otrzymali atrakcyjne nagrody. Jury podkreśliło wysoki poziom artystyczny prezentacji i, cytując za p. M. Jureckim: „…ma nadzieję, że zwycięstwo w tym konkursie pomoże młodym  wykonawcom w dalszej karierze artystycznej”.
W festiwalu wzięli udział uczniowie z terenu Powiatu Lubelskiego Ziemskiego, reprezentujący następujące placówki oświatowe:
Szkoły Podstawowe: Dys, Jakubowice Konińskie, Krasienin, Krężnica Jara, Nasutów, Niedrzwica Duża, Niemce, Rudka Kozłowiecka, Zemborzyce Tereszyńskie, Ciecierzyn
Gimnazja: Krasienin, Niemce, Ciecierzyn
Przedszkola: Ciecierzyn, Mętów, Niemce
W sumie na festiwalu wystąpiło 74 uczniów z 10 szkół podstawowych, 3 gimnazjów, i 3 przedszkoli, przygotowanych przez 16 nauczycieli. Publiczność obejrzała i wysłuchała 38 prezentacji piosenek konkursowych.
 
Jeszcze raz serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom i wyróżnionym artystom!
 

 Wyniki XII Festiwalu

Powrót