Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Fotorelacja z Dożynek 2013

06-09-2013

..Przy bramie żniwiarze koszą zboże a zbieraczka zbiera. Zebrane zboże zawiązują w snopki i stawiają dziesiątek. Zespół śpiewa „Zachodzi słoneczko” W tym czasie do żniwiarzy z podwieczorkiem przychodzą dzieci niosąc w koszyku piróg drożdżowy i mleko, którym posilą się żniwiarze.

 
 
Już nie szumi zboże w polu” – fragment Obrzędu Dożynkowego w  wykonaniu Zespołu Śpiewaczego z Jabłonniej Drugiej

Po raz pierwszy od 15 lat pogoda nie była sprzymierzeńcem tegorocznych Dożynek Powiatu Lubelskiego i Gminy Konopnica, które w niedzielę 1 września odbyły się w Radawcu.
Uroczystości zaczęły się od przejścia korowodu składającego się z delegacji gminnych które przygotowały tradycyjne i nowoczesne wieńce dożynkowe

Oficjalną część uroczystości rozpoczęła dziękczynna msza święta, której przewodniczył proboszcz parafii z Radawca Dużego ksiądz kanonik Konrad Dobrowolski, a dary ołtarza w postaci m.in. chleba, upieczonego z tegorocznych zbóż, złożyli starostowie dożynek Iwona Dziewa z Nowego Dworu w gminie Wysokie i Krzysztof Pietrzak z Radawca Dużego w gminie Konopnica.
Dary i płody z tegorocznych zbiorów ofiarowali:

  1. chleb dożynkowy i kwiaty – Starostowie Dożynek
  2. miód i produkty pszczelarskie –  przekazane przez Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Pszczelej Woli. Miód – owoc pracy pszczelego roju – to biblijny symbol miłości, słodyczy Bożego Słowa, zmartwychwstania i wiecznej szczęśliwości. Woskowa świeca – oznacza Chrystusa – światłość świata;)
  3. sery i produkty mleczarskie (przekazane przez Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Bychawie),
  4. pieczywo (przekazane przez Piekarnię GS „Samopomoc chłopska” w Niedrzwicy Dużej),
  5. płody rolne (przekazane przez Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli).
 
Po eucharystii głos zabrali organizatorzy święta plonów i zaproszeni goście, którzy przyznawali, że tegoroczne plony nie były tak udane jak przed rokiem, a ceny zbóż na razie nie są wysokie, ale podkreślali, że w najbliższych tygodniach sytuacja powinna się poprawiać. W przemówieniach zwracano także uwagę na zmiany strukturalne zachodzące na polskiej wsi, gdzie w miejsce małych gospodarstw powstają duże, nie tylko pod względem obszaru, ale też możliwości produkcyjnych.

W części artystycznej tegorocznego święta plonów wystąpili: Zespół Pieśni i Tańca "Dąbrowica", uczestnik telewizyjnego programu "The Voice of Poland", pochodzący z Piotrowic w gminie Strzyżewice Bartłomiej Kawałko, grupa "Deluxe", znana m.in. z programu "Must be the music", a także discopolowa grupa "Focus" i Gosia Andrzejewicz.
 
Największą publiczność zgromadził koncert gwiazdy wieczoru Patrycji Markowskiej, która nie tylko zaśpiewała największe przeboje i piosenki ze swojej najnowszego albumu, ale także przez długi czas po występie podpisywała płyty i rozdawała autografy.  
Powrót