Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Festiwal Wieprzowiny w Bełżycach

09-08-2013

Krajowy Związek Grup Producentów Rolnych – Izba Gospodarcza, po raz trzeci zorganizował Ogólnopolski Festiwal Wieprzowiny w Bełżycach. Impreza została sfinansowana z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego i objęta Honorowym Patronatem przez: Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Stanisława Kalembę, Marszałka Województwa Lubelskiego – Krzysztofa Hetmana, oraz Starostę Powiatu Lubelskiego – Pawła Pikulę.

Pomimo ulewnego deszczu, rozmiar Festiwalu, przerósł najśmielsze oczekiwania organizatorów. Bez wątpienia było to wynikiem, ogólnopolskiej kampanii promocyjnej przeprowadzonej przez Krajowy Związek Grup Producentów Rolnych – Izba Gospodarcza. Wszystko zaczęło się w dniu 12 lipca 2013 r. w parku miejskim w Bełżycach. To właśnie tu gościł program „ Kawa czy herbata?” który poprowadził Paweł Pochwała, a oglądała go cała Polska w relacji na żywo w programie 1 TVP. Gospodarzami programu byli: Ryszard Góra – Burmistrz Bełżyc, oraz Andrzej Bednarczyk - Prezes Zarządu Spółdzielczej Grupy Producentów ATUT w Babinie – organizator festiwalu z ramienia KZGPR – IG.
 
Była to okazja do zaprezentowania naszej gminy, jej walorów turystycznych, wspaniałej bełżyckiej kuchni (opartej na wieprzowinie), aspektów historycznych sięgających Polski Jagiellonów, wspaniale rozwijającego się rzemiosła i rękodzieła, oraz osiągnięć inwestycyjnych zrealizowanych w ciągu ostatnich lat. Do parku przybyło wielu mieszkańców Bełżyc, którzy chcieli wziąć czynny udział w promocji naszej gminy. Duży wpływ na frekwencję, miał bez wątpienia zapach grillowanej wieprzowiny, który roznosił się po bełżyckim rynku. To właśnie wieprzowina była gwiazdą programu realizowanego w Bełżycach. Wszyscy biorący udział w programie mieli możliwość degustacji, ale był to tylko przedsmak tego co miało się wydarzyć w ciągu następnych dwóch dni. Andrzej Bednarczyk –Prezes Zarządu SGP ATUT w Babinie, w imieniu KZGPR –IG zaprosił na antenie ogólnopolskiej TVP, na swoisty maraton imprez promujących mięso wieprzowe.
 
W sobotę 13 lipca w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie odbyła się Konferencja Naukowa n.t. systemów jakości, wartości odżywczych, kulinarnych i technologicznych mięsa wieprzowego. Konferencję otworzył Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą UP - prof. dr hab. inż. Stanisław Baran a jako prelegenci wystąpili: Prodziekan ds. Nauki i Rozwoju – prof. dr hab. Zbigniew Dolatowski, dr inż. Dariusz Stasiak, dr Edward Gigilewicz, oraz Jolanta Ciechomska – reprezentująca Unię Pracodawców i Producentów Przemysłu Mięsnego. Całość uświetnił występ zespołu śpiewaczego ze Strzeszkowic i Babina, który prowadzi P. Janusz Rodak – dyr. Szkoły Podstawowej w Babinie. Druga część konferencji odbyła się 14.07.2013r. na stadionie CKFIS w Bełżycach. Prof.dr hab. Zbigniew Dolatowski, bezpośrednio przy grillach i stoiskach wystawowych, przedstawiał empirycznie możliwości wykorzystania wieprzowiny, w tradycyjnych wyrobach kulinarnych. W tym samym czasie odbywał się konkurs grillowania dla VIP-ów. Tu bezkonkurencyjny okazał się Sławomir Zygo – Przewodniczący Rady Powiatu Lubelskiego. Drugie miejsce zajął Dariusz Pruszkowski – Zastępca Dowódcy JRG w Bełżycach, a na trzecim uplasował się Antoni Skrabucha –Dyrektor Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli. Samorząd Bełżyc, reprezentował Andrzej Hemperek – Przewodniczący Rady Miasta, który za swoją wspaniałą karkówkę z grilla, otrzymał wyróżnienie.
 
W czasie trwania niedzielnej imprezy odbyły się także inne konkursy kulinarne dotyczące potraw przygotowanych właśnie z wieprzowiny. Jury składające się z przedstawicieli mediów, pracujące pod kierownictwem Ewy Mateuszuk z Radia Lublin posmakowało wszystkich i zdecydowało, że najlepszy smalec przygotowały panie ze Stowarzyszenia „U źródeł Ciemięgi” z Miłocina. Kolejne miejsca zajęły: Anna Wójcik ze Stasina oraz Stowarzyszenie Kreatywnych Kobiet „Stokrotka” ze Wzgórza gmina Bełżyce. W konkursie na najlepszy schab przygotowany na zimno zwyciężyło Siedlisko Folkloru
Powrót