Dzień otwarty SOSW w Bystrzycy

16-05-2013

Ponad 250 osób odwiedziło w środę 15 maja Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Bystrzycy w powiecie lubelskim. Osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie, przez kilka godzin mogli pobawić się na pikniku integracyjnym, a także poznać wszystkie rodzaje szkół, działających w ośrodku, obejrzeć pracownie i sale dydaktyczne oraz zwiedzić internat i porozmawiać z nauczycielami.

Wśród atrakcji przygotowanych przez pracowników ośrodka było malowanie farbami witrażowymi, konkurencje sportowe, zajęcia ceramiczne, zabawy z gitarą oraz konkursy z nagrodami. Dużą popularnością cieszyły się również zabawy na dmuchanej zjeżdżalni i przejażdżki konne. W pikniku uczestniczyły nie tylko niepełnosprawne dzieci, ale także ich pełnosprawni rówieśnicy. Z zaproszenia skorzystali mieszkańcy okolicznych gmin, reprezentacje przedszkoli, także specjalnych, uczniowie szkół masowych z opiekunami oraz liczna reprezentacja uczniów ze szkoły integracyjnej i Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego w Łęcznej. Wśród gości środowego spotkania było też kilkudziesięciu przedstawicieli powiatu lubelskiego, który jest organem prowadzącym dla placówki w Bystrzycy, a także pracownicy poradni pedagogiczno-psychologicznych, ośrodków pomocy społecznej, domów dziecka czy domów pomocy społecznej. Powiat Lubelski reprezentowali członek zarządu Dariusz Gajo, skarbnik Jadwiga Wójcik i zastępca naczelnika wydziału edukacji Hanna Gołofit, a także dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Aneta Łońska oraz kierownik działu do spraw osób niepełnosprawnych przy PCPR Stanisław Bury. Wśród gości byli również wójt gminy Wólka Lubelska Edwin Gortat, proboszcz parafii w Turce ksiądz Waldemar Fac, a także Robert Giszczak, dyrektor Kolegium Języków Obcych w Chełmie, dzięki któremu w organizacji imprezy pomagali studenci-wolontariusze oraz wolontariusze z "KLANZY". Zdaniem pełniącego obowiązki dyrektora SOSW w Bystrzycy Michała Kozieja spotkanie było niezwykle udane. - Świadczy o tym zarówno wysoka frekwencja, jak też wstępne deklaracje rodziców, że w nowym roku szkolnym przyślą swoje dzieci do naszej placówki - mówi dyrektor Koziej. SOSW w Bystrzycy jest placówką wspomagania rodziny, przeznaczoną dla niepełnosprawnych intelektualnie dzieci i młodzieży, w tym osób z autyzmem. Placówka zapewnia im możliwość nauki w szkole podstawowej, gimnazjum i szkole przysposabiającej do pracy, a także terapii w kilku pracowniach oraz zakwaterowanie. Obecnie SOSW otacza opieką grupę około 80 osób, od 2,5-rocznych maluchów po 24-latków.

Więcej: www.ias24.eu