Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Dzień Otwarty Funduszy Europejskich

06-05-2015

Zapraszamy na Dni Otwarte Funduszy Europejskich. Od 7 do 10 maja na terenie całego kraju będzie można wziąć udział w licznych atrakcjach jak i zaczerpnąć informacji na tematy związane z pozyskiwaniem środków unijnych.

Podobnie jak w 2014 roku, w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich w województwie lubelskim na Placu Zamkowym i Błoniach pod Zamkiem w Lublinie, odbędzie się rodzinny piknik pod hasłem Lubelski Dzień Otwarty Funduszy Europejskich.

9 maja, od 12.00 na Placu Zamkowym otwarte zostaną trzy namioty, przypominające igloo. W największym zaprezentowanych zostanie kilka przedsięwzięć dofinansowanych ze środków unijnych. Wśród nich będą: porozumienie gmin Doliny Zielawy, słynących m.in. z uprawy ziół, pierwszy w Polsce rodzinny park rozrywki „Magiczne Ogrody", projekty Samorządu Województwa Lubelskiego „Marka Lubelskie" i „Wrota Lubelszczyzny - Informatyzacja administracji" oraz laboratorium przygotowane przez Izbę Celną z Białej Podlaskiej.

W kolejnym namiocie zorganizowane zostaną warsztaty muzyczne, prowadzone przez uczniów Rock Music School z Lublina, oraz zajęcia ze sztuk walki, fitness i Capoeira.

W ostatnim namiocie będzie można skorzystać z darmowych pomiarów ciśnienia krwi i zabiegów prozdrowotnych, świadczonych przez Uniwersytet Medyczny w Lublinie oraz przedsiębiorców, którzy skorzystali z dotacji Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013. Obok stanie również autobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Lublina, w którym będzie można oddać krew.

W tym samym czasie, w innej części Placu Zamkowego, będą odbywały się pokazy ratownictwa medycznego i drogowego z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu, kupionego za unijne pieniądze, a także kurs pierwszej pomocy. Kolejnym elementem pikniku będzie promocja zasad bezpiecznej jazdy i prawidłowego zachowania się na drodze. Jeśli dopisze pogoda odwiedzający będą mogli przekonać się, co czuje i jak zachowuje się kierowca podczas zderzenia z innym pojazdem, prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu oraz dachowania.

Dodatkowo w trakcie wydarzenia na Placu Zamkowym będzie funkcjonował Punkt Informacyjny o Funduszach Europejskich, w którym konsultanci Urzędu Marszałkowskiego będą udzielali bezpłatnych porad nt. możliwości skorzystania z nowych środków unijnych.

Na Błoniach pod Zamkiem zostanie utworzona strefa dla dzieci (otwarta od 12.00 do 18.30). Najmłodsi mieszkańcy miasta i województwa pod opieką animatorów będą mogli bawić się m.in. w dmuchanym Wesołym Miasteczku i wziąć udział w licznych konkursach, grach i zabawach przygotowanych specjalnie dla nich.

Konkursy będą organizowane także na scenie głównej, która zostanie umieszczona na Placu Zamkowym. Zwycięzcy otrzymają m.in. wejściówki i bilety do miejsc i obiektów dofinansowanych z RPO (np. zoo w Zamościu, Muzeum Wsi Lubelskiej oraz Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa). Na scenie wystąpią: kabaret „Smile", zespół Deluxe i Rock Music School oraz Mariusz Kałamaga w podwójnej roli: konferansjera i satyryka. Nie zabraknie również pokazów grup młodzieżowych działających przy instytucjach kultury z regionu. Gwiazdą wieczoru będzie zespół „ENCLOSE" z Lublina, którego wokalista Juan Carlos Cano wygrał IV edycję programu „The Voice of Poland".

Pozostałe atrakcje w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich na terenie województwa lubelskiego (KLIKNIJ TUTAJ)


Powrót