Aktualności

Zdjęcie Artykułu

DPS w Matczynie na gali w Lublinie

07-03-2012

Obrazy malowane na szkle i pisanki oklejane... kaszą, makiem czy makaronem te i wiele innych oryginalnych prac powstaje w Domu Pomocy Społecznej w Matczynie w powiecie lubelskim. Efekty swojej twórczej działalności mieszkańcy i pracownicy DPS-u prezentowali podczas gali „Pomóż dziecku odkryć jego potencjał”, która w miniony weekend odbyła się w Galerii handlowej „Olimp” w Lublinie.

Odwiedzający stoisko DPS-u, mieli okazję nie tylko obejrzeć dzieła niepełnosprawnych artystów, ale także podpatrzeć jak one powstają. Niektórzy nawet próbowali swoich sił, wykonując wybrane prace pod okiem instruktorów.

Dyrektor domu pomocy Eliza Pielacha przyznaje, że zainteresowanie ofertą placówki było bardzo duże, a wśród odwiedzających byli nie tylko mieszkańcy Lubelszczyzny. O koszty funkcjonowania DPS pytali m.in. pracownicy socjalni z województwa świętokrzyskiego zainteresowani nawiązaniem współpracy z podobnymi ośrodkami w okolicach Kielc.

– Każda forma promocji jest dla nas bardzo cenna, ponieważ daje możliwość zaprezentowania tego co robimy, na czym polega terapia i jakie są jej efekty. Dzięki temu możemy pozyskać nowych mieszkańców, których ciągle poszukujemy – mówi dyrektor Pielacha.

II Lubelską Galę Inspiracji i Możliwości Rozwoju Dziecka „Pomóż dziecku odkryć jego potencjał” zorganizowało Centrum Kynoterapii „Niewidzialna łapa”. Jego przedstawiciele zadeklarowali, że w najbliższym czasie, przyjadą do Matczyna, by za darmo zaprezentować terapię prowadzoną przy pomocy psów. – Chcemy sprawdzić jak nasi mieszkańcy zareagują na nową formę terapii. Jeśli się przyjmie być może włączymy ją do naszej oferty – mówi Eliza Pielacha.

Kolejnym efektem weekendowych prezentacji będzie prawdopodobnie kiermasz świątecznych wyrobów. Wprawdzie wcześniej nie był on planowany, ale w związku z tym, że tak wielu odwiedzających pytało gdzie i kiedy, prace powstałe w Matczynie będzie można kupić, zapadła decyzja o zorganizowaniu takiej imprezy jeszcze przed Wielkanocą. Szczegóły tej inicjatywy mają być ustalone w najbliższych dniach.
Powrót