Aktualności

Zdjęcie Artykułu

DPS otwarty na niepełnosprawnych

04-06-2012

Dom Pomocy Społecznej w Matczynie w powiecie lubelskim zorganizował po raz pierwszy Dzień Otwarty.

W niedzielę 3 czerwca skorzystały z tej propozycji przede wszystkim osoby niepełnosprawne i ich rodziny. – Wśród gości byli również mieszkańcy Matczyna i okolicznych miejscowości, którzy, choć są naszymi sąsiadami, nigdy dotąd u nas nie byli – mówi Informacyjnej Agencji Samorządowej dyrektor DPS-u Eliza Pielacha.

Przez kilka godzin wszyscy mogli zwiedzać placówkę, zapoznać się z procedurą przyjęć, poznać mieszkańców DPS-u, pobiesiadować przy grillu, wziąć udział w grach i zabawach integracyjnych, a także oglądać prace plastyczne, wykonane na zajęciach terapeutycznych.

 Dużym zainteresowaniem cieszyły się również kroniki placówki, prowadzone od lat 60-tych ubiegłego wieku. – Biorąc pod uwagę, że mieliśmy dużą konkurencję, bo w tym samym czasie w okolicy odbywało się kilka festynów rozrywkowych, nasza propozycja spotkała się z dużym zainteresowaniem, co tylko utwierdziło nas w przekonaniu, że warto organizować kolejne takie spotkania – dodaje Eliza Pielacha.
Dyrektor domu pomocy w Matczynie ma też nadzieję, że po takich imprezach wszystkie miejsca, którymi dysponuje placówka zostaną zapełnione. Na 153 miejsca, obecnie w DPS-ie jest wykorzystanych 145. Według dyrektor Pielachy zainteresowanie ofertą placówki w Matczynie jest jednak w ostatnich tygodniach duże, dlatego liczy, że pełne możliwości zostaną wykorzystane jeszcze w tym miesiącu.

Do niedawna z opieki w domu pomocy w Matczynie korzystały tylko dzieci i młodzież, ale od marca może on przyjmować także dorosłych. Ośrodek zapewnia miejsca całodobowego pobytu w 75 pokojach, wyposażonych we wszystkie niezbędne urządzenia i meble. Pomieszczenia służące mieszkańcom są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, które mogą liczyć na pomoc w podstawowych czynnościach życiowych, opiekę pielęgniarską i dostęp do świadczeń medycznych, w tym konsultacje specjalistyczne.
Powrót