Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Dożynki z Maleńczukiem

31-08-2012

Barwnie, radośnie i smacznie będzie w najbliższą niedzielę w Radawcu koło Lublina. 2 września na lotnisku odbędą się tegoroczne Dożynki Powiatu Lubelskiego i Gminy Konopnica.Wśród wielu atrakcji, organizatorzy przygotowali w tym roku prezentacje zabytkowych motocykli, skoki spadochronowe, pokazy średniowiecznego rzemiosła, a na deser koncert Macieja Maleńczuka z zespołem Psychodancing.

Już od 9.00 na lotnisku będą czynne wystawy rolnicze i stoiska promocyjne przedsiębiorstw z terenu powiatu lubelskiego. Oficjalną część święta plonów rozpocznie o 11.00 uroczysta msza święta, podczas której rolnicy podziękują za tegoroczne zbiory. Starostami dożynek będą Marzena Bielecka z Sobieskiej Woli w gminie Krzczonów oraz Marian Pietrzak z Radawca Małego w gminie Konopnica. To oni przekażą bochen chleba, wypieczony z mąki pochodzącej z tegorocznych zbiorów, gospodarzom uroczystości, staroście lubelskiemu Pawłowi Pikuli i wójtowi Gminy Konopnica Mirosławowi Żydkowi.
Po eucharystii odbędzie się prezentacja wieńców dożynkowych, które wezmą udział w dorocznym konkursie. Jury w składzie: Janina Biegalska i Artur Walasek z Urzędu Marszałkowskiego oraz Anna Zawiślak i Barbara Dziuba ze Starostwa Powiatowego w Lublinie, będzie oceniać 36 propozycji tradycyjnych i współczesnych wieńców, które przygotowały gminy i uczniowie Centrum Kształcenia Praktycznego w Pszczelej Woli. Przez kilka kolejnych godzin na plenerowej scenie będą się prezentować artyści z powiatu lubelskiego i zaproszeni goście z Ukrainy. Będą wśród nich: Młodzieżowa Orkiestra Dęta Zespołu Szkół im. ks. A. Kwiatkowskiego w Bychawie, Zespół Pieśni i Tańca "Alpis" z Pszczelej Woli, a także grupa "The Differs" z Centrum Kultury i Promocji Gminy Strzyżewice oraz Zespół Regionalny z Rejonu Korzec na Ukrainie. W wieczornej części święta publiczność będą bawić: sobowtór Maryli Rodowicz, Orkiestra Świętego Mikołaja, i grupa "Effect".
Podczas dożynek swoją "wioskę słowiańską" otworzy Lokalna Grupa Działania "Kraina wokół Lublina", która organizuje m.in. turniej sołectw, plener malarski, konkurs na najsmaczniejszą nalewkę, potrawę rybną i przetwory owocowo-warzywne, a także pokazy dawnych rzemiosł i przyrządzania wczesnośredniowiecznych potraw oraz prasłowiańskie widowiska plenerowe. Publiczność będzie też mogła podziwiać stare motory, odwagę uczestników konkursu skoków spadochronowych "Antygrawitacja Radawca", a także wyroby twórców ludowych. Smakosze będą się mogli delektować tradycyjnymi potrawami regionalnymi. Dla zainteresowanych przygotowano wystawy sprzętu rolniczego, maszyn i urządzeń do prac polowych, a dla najmłodszych wesołe miasteczko. Na zakończenie święta plonów zabrzmią przeboje Macieja Maleńczuka i zespołu Psychodancing, a niebo rozświetlą fajerwerki. Dożynki Powiatu Lubelskiego w Radawcu są zaliczane do najważniejszych tego typu wydarzeń w regionie. Co roku uczestniczy w nich około 40 tysięcy widzów.
Powrót