Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Dożynki Prezydenckie- Spała 2017

21-09-2017

Za nami Dożynki Prezydenckie w Spale, które odbyły się w miniony weekend. Pomimo jesiennej pogody nie brakowało miłośników sztuki ludowej, artystów i rolników oraz gości ze wszystkich zakątków Polski. Województwo lubelskie reprezentowała Gmina Garbów, z której Panie z KGW w Garbowie wykonały przepiękny wieniec dożynkowy oraz Powiat Lubelski promowany przez Zespół Szkół Rolniczych CKP w Pszczelej Woli.

Pierwszego dnia odbył się konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy. Laur zwycięstwa otrzymał wieniec z województwa lubuskiego. Ponadto na scenie pojawiły się zespoły ludowe z różnych regionów Polski, w tym kapela z Wojciechowa, a w Miasteczku Regionów swoje stoiska promocyjne prezentowali przedstawiciele poszczególnych województw.
Główne obchody święta plonów rozpoczęły się w niedzielę mszą świętą w intencji rolników w kaplicy Polowej Armii Krajowej, podczas której poświęcono wieńce dożynkowe. Udział w niej wzięła m.in. Para Prezydencka oraz Minister Rolnictwa. Następnie Para Prezydencka wraz z korowodem dożynkowym przeszła na stadion Centralnego Ośrodka Sportu, gdzie odbył się Ceremoniał Dożynkowy, poprowadzony przez Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca ”Mazowsze”. Prezydent Andrzej Duda w swoim przemówieniu podziękował rolnikom za trud i pracę, podkreślił iż „nigdy w historii Polski rolnik nie odmawiał trudu i poświęcenia dla ojczyzny”. Po oficjalnej części imprezy Para Prezydencka odwiedziła stoiska promocyjne wszystkich województw, w tym oczywiście nasze. Zostali przywitani muzyką, śpiewem i upominkami.
Dożynkom w Spale towarzyszył bogaty szereg atrakcji: od Miasteczka Regionów, stoisk promocyjnych samorządów i firm po występy artystyczne kapel i zespołów muzycznych oraz kiermasze tradycyjnych specjałów  i Krainę Zabaw dla dzieci.
Powrót