Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Dobroczynność ma wiele twarzy

09-03-2020

Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 im. Henryka Dobrzańskiego we współpracy z Wojskowym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa SP ZOZ w Lublinie zorganizowali dnia 19 lutego 2020 r. szkolną akcję krwiodawstwa.

Tradycyjnie uczniowie, nauczyciele, absolwenci i sympatycy ,,Hubala” wykazali się ogromną wrażliwością dla najbardziej potrzebujących, oddając łącznie 8.5 litra krwi. Należy zaznaczyć, że krew jest naturalnym i najbardziej pożądanym przez lekarzy lekiem. Mimo wieloletnich prac i badań nad krwią syntetyczną, na chwilę obecną wykorzystywana w medycynie posoka jest pozyskiwana tylko od ludzi. Wraz z rozwojem medycyny, stosowanie nowoczesnych metod leczenia oparte jest na wykorzystywaniu krwi, pozyskanego z niej osocza i komórek macierzystych.

 Akcja krwiodawstwa to kolejna cegiełka szkolnej społeczności na rzecz najbardziej potrzebujących. Z powodzeniem prowadzimy liczne akcje charytatywne, w związku z tym zachęcamy wszystkie pełnoletnie osoby związane ze środowiskiem szkolnym do przyłączenia się oraz brania czynnego udziału w organizowanych przez Szkołę przedsięwzięciach.

   Ponadto społeczność „Hubala” prowadzi inne działania wolontariackie, które mają na celu bezinteresowną pomoc potrzebującym. Od kilku lat w szkole zbierane są  zakrętki, by wesprzeć podopiecznych Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia w Lublinie. W bieżącym roku szkolnym uczniowie uzbierali aż osiem worków plastikowych zakrętek, które 25 lutego br. zostały przekazane przedstawicielowi Hospicjum. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży zakrętek przeznaczone będą  na zakup sprzętów medycznych i żywienie dzieci przebywających na oddziale stacjonarnej opieki paliatywnej. Zbieranie zakrętek to nie tylko realna pomoc dla dzieci, ale również dbanie o ochronę środowiska.

   Inicjatorem obu akcji i ich opiekunem jest pedagog szkolny Janusz Sagan.

Uczeń podczas oddawania krwi

Uczennica odpoczywająca po oddaniu krwi

Uczeń podczas podbierania krwi

Uczennice po oddaniu krwi

Logo akcji Wykręć Plastik Bądź Fantastik

Na zdjęciu znajduje się mężczyzna wkładający worki z korkami do busa

Na zdjęciu znajduje się bus Hospicjum pełen worków z plastikowymi zakrętkami

Powrót