Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Dobra współpraca popłaca

04-05-2016

Pod koniec kwietnia przedstawiciele Powiatu Lubelskiego gościli w Powiecie Main-Kinzig. Współpraca pomiędzy naszymi powiatami rozpoczęła się w 2004 roku, oficjalna umowa podpisana została w 2008 roku. Od tego czasu prowadzone są działania w różnych dziedzinach m.in. wymiana młodzieży, kultura (np. występy zespołów folklorystycznych na Dożynkach w Radawcu) jak również w zakresie bezpieczeństwa ludności i ochrony przeciwpożarowej. Szczególnie ta współpraca stoi na zaawansowanym poziomie. Kilkukrotnie gościliśmy przedstawicieli straży pożarnej z jednostek z Powiatu Main-Kinzig. Podejmowane podczas spotkań i dyskusji rozmowy na temat działań w zakresie ochrony ludności i bezpieczeństwa w Niemczech i Polsce mają swoje pozytywne efekty.

 
 
W piątek 29 kwietnia br. w gminie Gründau w miejscowości Lieblos miało miejsce oficjalne przekazanie, piątego już z kolei, pojazdu strażackiego na rzecz Powiatu Lubelskiego. Jest to pojazd przekazany przez Straż Pożarną z Miasta Maintal, marki Iveco-Magirus, typ LF8, który będzie służył w jednej z jednostek straży pożarnych w Gminie Zakrzew. Taki sam pojazd od niemieckich kolegów otrzymali przedstawiciele Rejonu Pustomyty na Ukrainie.
 
Wcześniej przekazane pojazdy służą z powodzeniem w naszych jednostkach w Bychawce, Krzczonowie oraz dwa pojazdy w Gminie Jastków. Jednostki ochotniczych straży pożarnych często borykają się z problemami finansowymi, więc wsparcie ze strony kolegów z Niemiec w znaczącym stopniu przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców naszego powiatu.
 
W trakcie wizyty nasza delegacja odwiedziła m.in. centrum kryzysowe ochotniczej straży w Gelnhausen – jednostce odpowiedzialnej za bezpieczeństwo w Powiecie Main-Kinzig, posterunek zawodowej straży pożarnej w mieście Hanau, oraz w jednostce w miejscowości Lieblos w Gminie Grundau. Uczestnicy wizyty zapoznali się z funkcjonowaniem ochotniczej i zawodowej straży pożarnej w Niemczech. Ponadto delegacja uczestniczyła w otwarciu 68 edycji Targów Waechtersbach – jednych z największych w południowo- zachodnich Niemczech imprez targowych.
 
Dziękujemy serdecznie naszym przyjaciołom z Powiatu Main-Kinzig, szczególnie Staroście Powiatu Panu Erichowi Pipie, Panu Mattiasowi Zach, Pani Sigrid Schindler, Panu Rainer Krätschmer, Panu Karlowi-Heinz Schmitt oraz Inspektorowi Straży Pożarnej Powiatu Main-Kinzig Marcusowi Bussani.
Powrót