Dla Mieszkańców

Bezpłatne badania mammograficzne w powiecie lubelskim

20-11-2015

Zainteresowanie bezpłatnymi badania mammograficznymi w województwie lubelskim należy do najwyższych w Polsce, ale liczba kobiet, które z nich skorzystały nadal nie przekroczyła połowy.W pierwszych dniach grudnia okazję do poprawienia tych statystyk i zadbania o swoje zdrowie będą mieć mieszkanki powiatu lubelskiego. Specjalny mammobus odwiedzi cztery gminy.

Propozycja jest skierowana zarówno do kobiet między 50 a 69 rokiem życia, jak również młodszych i starszych pacjentek. Pierwsza grupa pań nie musi mieć żadnych skierowań, ponieważ są one objęte Populacyjnym Programem Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. Ze skierowaniem będą przyjmowane pacjentki od 40 do 49 lat i między 70 a 75 rokiem życia. Te badania odbywają się w ramach projektu, współfinansowanego z funduszy EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Skierowanie może wypisać lekarz dowolnej specjalizacji, a odpowiedni formularz można pobrać ze strony: www.fundusze.mammo.pl. W czwartek 3 grudnia z bezpłatnej mammografii będą mogły korzystać mieszkanki gminy Bychawa. Mammobus będzie na nie czekać na placu przy miejscowym szpitalu. Dzień później ambulans stanie przy Szkole Podstawowej w Jastkowie, a 6 grudnia przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Niemcach. W poniedziałek 7 i wtorek 8 grudnia mammografia będzie wykonywana przy Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Niedrzwicy Dużej. --- Na badania w ramach obydwu programów trzeba się wcześniej zarejestrować. Można to zrobić telefonicznie pod numerem: 58 666 2 444, który jest czynny przez cały tydzień. Mammografia trwa zaledwie kilka minut i polega na wykonaniu 4 zdjęć rentgenowskich. Badanie jest bezpieczne, a promieniowanie, które mu towarzyszy, jest nie większe niż przy RTG zęba. Z danych Lubelskiego Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi wynika, że do końca października na mammografię zgłosiło się 48,41 procent pacjentek z Lubelszczyzny. Wskaźnik w powiecie lubelskim jest nieco wyższy i wynosi 52,42 procent.