Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Delegacja przedstawicieli lokalnej grupy działania - Hortobágyi LEADER Közhasznú Egyesület

02-09-2014

W dniach 29 sierpnia - 1 września na terenie Lokalnej Grupy Działania „Kraina wokół Lublinia” gościła delegacja przedstawicieli lokalnej grupy działania „Hortobágyi LEADER Közhasznú Egyesület" z Hortobagy oraz Grupę Folklorystyczną z miasteczka Balmazújváros na Węgrzech.

 
25 -osobowa delegacja rozpoczęła pobyt od zwiedzania Lublina. Główna trasa zwiedzania prowadziła jednak po Powiecie Lubelskim szlakiem „projektów unijnych, przy czym przedstawiciele delegacji zainteresowani byli głównie inicjatywami zrealizowanymi w ramach programu LEADER. Węgrowie wraz z przedstawicielami LGD odwiedzili Ośrodekn Działań Twórczych w Radawczyku II, Odwiedziliśmy również Dworek Koźmiana w Piotrowicach, ekologiczną ścieżkę dydaktyczno-przyrodniczą w Osmolicach, nowe boisko w Tarnawce oraz wyremontowaną świetlicę wiejską
w Zakrzewie. Jako przykład projektów związanych z infrastrukturą turystyczną naszym gościom zostało zaprezentowane Gospodarstwo Agroturtystyczne w Dębinie (gm. Zakrzew), gdzie na zakończenie dnia zorganizowana została kolacja regionalna.

Ostatnia niedziela wakacji to tradycyjnie Dożynki Powiatu Lubelskiego i Gminy Konopnica odbywające się na lotnisku w Radawcu. Atrakcje tego festynu, w tym również oferta Wioski LGD „Kraina wokół Lublina" stanowiły program kolejnego dnia pobytu delegacji. Węgierscy goście z zespołu folklorystycznego „Kadarcs Hagyományőrző Egyesület" z Balmazújváros zaprezentowali swoje umiejętności podczas występów w Wiosce LGD oraz na scenie głównej dożynek. Zespół działa od 2008 roku, wykonuje tradycyjne węgierskie utwory przy akompaniamencie cytr, jest laureatem wielu nagród na festiwalach muzyki ludowej. Tym bardziej cieszy fakt, że występ w Radwcu był jednocześnie pierwszym występem zespołu przed polską publicznością, która owacjami przyjęła prezentowane utwory. Szczególnymi brawami zostało nagrodzone wykonanie po węgiersku znanej polskiej piosenki „Kukułeczka kuka".

Delegacja węgierska wyjechała w poniedziałek z planami na współpracę i nowe polsko-węgierskie inicjatywy.

Powrót